fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Продолжија обвинувањата кон општина Гостивар – денес прес одржа Садику

Објавено

на

Нови обвинувања кон општина Гостивар за негрижа и опструкции во работата на училиштата. Денес, прес конференција одржа директорот на ОУ „Единство“, Мерсел Садику, кој како главни проблеми ги истакна блок-дотациите и согласностите за вработување.

„Ние како училиште ги направивме сите подготовки за успешен старт на новата учебна година. Оваа година за прв пат се соочуваме со проблеми поради тоа што не се префрлени блок дотациите предвидени за одржување на објектот. Друг проблем е непотпишувањето на согласностите од страна на општината за замена на кадарот кој е на боледување или се пензионирал. Конкретно се работи за пет вработувања и ако не се направат замените се отежнува наставниот процес. Се надевам дека во иднина нема да мора да излегуваме со жалби и критики за општината. Според мене најдобро е да имаме добра соработка, работите да мрднат од мртва точка, а резултатите и бенефитите ќе ги почувствуваат сите наши ученици.“, рече Садику.

Директорот потенцираше дека работните групи на училиштето добиле проект од УСАИД вреден 20 илјади евра, за чија успешна имплеметација неопходна е координација со општината и упати апел до градоначалникот Арбен Таравари да се воспостави соработка за добробит на учениците.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!