Поврзи се со нас

Спорт

Продолжува Лигата на Нации: Естонија-Македонија денеска од 18 часот

Објавено

на

  Фудбалската селекција на Македонија денеска од 18 часот ги продолжува настапите во новото издание на Лигата на нации во лигата Ц. Во Талин нашата репрезентација ќе се сретне со Естонија.

  Македонските репрезентативци ќе се обидат да ја забележат втората победа во групата, во која се на чело по 2 меча и 4 освоени бода, во нашата група уште се Грузија и Ерменија.

  Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски и репрезентативецот Иван Тричковски на официјалната прес-конференција спроти утрешниот натпревар против Естонија во Талин ги споделија своите очекувања за натпреварот од третиот круг од групата Ц во Лига на нации.

  – Се подготвуваме како и за секој друг натпревар. Мечот против Косово веќе е зад нас и целосно сме фокусираме на овој натпревар. Стартувавме добро во групата од Лига на нации и нашата цел е освојување на трите бода на утрешниот дуел. Квалитетот на моите фудбалери ми дава право да верувам дека ќе успееме, навистина сум среќен што работам со оваа група на фудбалери кои на секој следен натпревар ја потврдува својата вредност. Сите се ставаат во функција на тимот и на тој начин ги покриваме и проблемите кои ги имаме со повредени фудбалери. Го почитуваме противникот, имаат добри фудбалери, Туњов од Спал, Васиљев од Флора и треба да бидеме максимално внимателни, изјави селекторот Ангеловски.

  Репрезентациите на Македонија и Естонија досега се сретнале три пати, нашата селекција нема пораз во меѓусебните дуели, во денешниот натпревар влегува со скор од 2 победи и 1 нерешен резултат против Естонија.

  ФФМ пред денешниот натпревар јавува за несакана ситуација во Талин, тројца членови на македонската експедицја во Естонија се позитивни на Ковид-19.

  „Тројца членови од македонската А репрезентација, еден фудбалер, член на стручниот штаб и лице од техничката служба, денеска добија “претпоставени позитивни резултати” (означен назив на тестовите) на последното тестирање за присуство на вирусот Ковид-19, извршено по пристигнувањето на нашата репрезентација во Талин за натпреварот меѓу Естонија и Македонија од Лига на нации. Сите членови на македонската селекција, пред почетокот на подготовките за натпреварот со Косово, пред самиот натпревар со Косово и еден ден после мечот со Косово, односно пред заминување за Талин, добија негативни резултати од тестирањата направени во овластена лабораторија на УЕФА. Веднаш побарано дополнително тестирање за тројцата членови на репрезентацијата, но за жал, во овој момент, тројцата мора да бидат изолирани во хотел, а фудбалерот нема да може да биде во комбинација за настап на вечерашниот натпревар“, велат од ФФМ.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 59 минути

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 6 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 18 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 24 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!