Поврзи се со нас

Спорт

Продолжува победничката серија на КК Гостивар, цел плен и против ТФТ Скопје 90-83

Објавено

на

Кошаркарите на Гостивар го продолжија извонредниот старт на сезоната запишувајќи ја вечерва третата победа од исто толку натпревари, над ТФТ Скопје со резултат 90-83.

Изедначена битка се водеше во првиот дел, за нијанса беа подобри домаќините успевајќи да ги добијат и двата период (24-22) и (22-20) и на паузата заминат со 4 поени позитива 46-42.

Разликата остварена во третиот период се испостави дека е пресудна за победата на гостиварци, избраниците на Љупчо Малинков ги одиграа најдобрите 10 минути добивајќи ја четвртината (21-13). Во последниот период домаќините го контролираа резултатот одржувајќи двоцифрена предност, за гостите во завршницата со шутерско шоу намалат, односно постават конечните 90-83.

Георги Корсантија имаше уште едно фантастично издание со 23 поени и 17 скокови беше најдобар поединец на натпреварот, Пипкинс запиша 22, а Ефремовски 22 поени. Кај ТФТ Скопје Бартрик беше најрасположен со 15 поени.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена