Поврзи се со нас

Гостивар

Продолжува растот на заразени со корона во Гостивар, евидентиран е и смртен случај

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони во: -Скопје 465 -Прилеп 53 -Куманово 52, -Велес 48 -Кавадарци 43 -Гостивар 38 -Неготино 37 -Тетово 36 -Битола 35 -Охрид 33 -Штип 30 -Гевгелија 23 -Кочани 16 -Крива Паланка 10 -Кичево 9 -Валандово 8 -Струмица и Радовиш по 7 -Берово, Богданци и Демир Капија 6 -Ресен, Дебар, Пробиштип и Виница по 4 -Струга, Крушево и Демир Хисар по 3 -Свети Николе, Делчево и Македонски Брод по 2.

Пријавено е вкупно 21 починато лице, на возраст од 50 – 90 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, три починати лица од Велес, по две починати лица од Прилеп, Охрид, Струга и Гевгелија, и по 1 починато лице од Куманово, Гостивар, Струмица и Ресен. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 711 оздравени пациенти од: -Скопје 264 -Прилеп 72 -Тетово 44 -Охрид 40 -Гостивар 33 -Куманово и Битола по 32 -Велес 29 -Струга 26 -Струмица 23 -Штип и Крива Паланка по 17 -Кочани и Гевгелија по 14 -Берово 13 -Крушево и Богданци по 6 -Кичево, Свети Николе и Пробиштип по 4 -Радовиш и Делчево по 3 -Кавадарци, Ресен, Валандово и Пехчево по 2 -Виница, Кратово и Демир Хисар по 1 Досега во земјата се направени вкупно 582.489 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 117.437, бројката на оздравени пациенти е 99.837, на починати е 3.424, а бројот на активни случаи изнесува 14.176.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена