Поврзи се со нас

Гостивар

Проект во Гостивар и Велес за поддршка на семејства со деца со попречености

Објавено

на

Стотина семејства во општините Гостивар и Велес, изминатите шест месеци беа опфатени во проектот „Среќно лице-заштитено лице!“ за помош и поддршка на родители на деца со попречености.

Проектот го спроведе Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби, со финансиска поддршка од Владата на РС Македонија. Целта е подобрување на семејната стабилност преку давање на бесплатна индивидуална психо-социјална подршка на родителите на деца со попреченост, јакнење на капацитетите и потенцијалите на родителите за соочување и справување со стрес и криза кои се предизвикани од пандемијата на корона вирус COVID-19.

„Во рамките на проектот беа изработените флаери и доделени пакети на 100 семејства со основни средства за заштита и на тој начин ја истакнеме важноста од почитување на препораките на Министерството за здравство, важноста на придржувањето кон мерката задолжително носење на заштитна опрема на лицето и потребата од самоизолација, особено за децата со попреченост, кои се со кревко здравјеи со самотоа тоа спаѓаат во високо ризична група. Преку четирите организирани едукации ги едуциравме и обучивме родителите за начините на заштита и унапредено семејно функционирање кое е биде во интерес на сите семејни членови во услови на епидемии од заразни болести во иднина. Она што сакаме да го истакнеме е дека семејствата на деца со попреченост психо-социјалната подршка и едукацијата ги оценија како многу корисни и неопходни во овој за нив многу сериозен период. Би сакале во оваа прилика да им се заблагодариме на градоначалниците на општините Велес и Гостивар за нивната подршка и одлична соработка со Ресурсен центар на родители на деца со посебни потреби.“, нагласија од Ресурсниот центар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 12 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена