Поврзи се со нас

Гостивар

Проект во Гостивар за да се намалува иселувањето на младината

Објавено

на

Гостивар е еден од градовите во кој почнува да се спроведува проектот „Млади за инклузија, еднаквост, доверба“ со фокус на младата популација и нејзино вклучување во процесите на донесување одлуки. Проектот има за цел намалување на миграцијата и мотивирање на младите да ја градат својата иднина во земјава.

Начините на реализација, активностите и другите детали денес беа прецизирани со  Меморандум за соработка, кој Општина Гостивар го потпиша со Програмата за човекови права на Обединетите нации (УНДП), агенција за помош на Обединетите нации, и со Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА).

„Ова е многу важна иницијатива, ако се има предвид дека младите се иселуваат од земјата, а како една од причините го напоменуваат непартиципирањето во процесите на донесување одлуки. Меѓу другото проектот ќе помогне да се создадат Младински совети, кои ќе бидат место каде младите ќе може да ги надополнуваат своите знаења и вештини, да почувствуваат не само како е да зборуваш за нешто, туку и да учествуваш во самото одлучување.“, рече Сања Бојаниќ од УНДП.

Градоначалникот Арбен Таравари истакна дека ваквите проекти се добредојдени и дека заложбите на општината се младите што повеќе да се вклучуваат во донесувањето одлуки.

„Последно време се случува егзодус на младите од државата и ова е голема трагедија. Преку овој тип на проекти ќе успееме тие да бидат дел од општеството кое креира политики и донесува одлуки. Се надевам дека ние како општина и државата генерално ќе ги вклучиме младите што повеќе да бидат дел од донесувањето на одлуки.“, кажа градоначалникот.

Заедницата треба да креира простор и шанса за да се слушне гласот на младите, подвлече Јованка Брајовиќ Ѓригориевиќ, претставник на Фондот за население на Обединетите нации.

„Сакаме на сеопфатен начин да ги поддржиме младите да го исполнат својот потенцијал. Ако младиот човек не се чувствува дека има простор да го каже тоа што го мачи, дека неговиот глас се слуша и продира таму кадешто треба, го губи својот потенцијал и затоа и имаме разочарување и иселување. Не смееме да ги тргнуваме настрана од креирањето на политики, одлуки и планови во локалната заедница.“, изјави Брајовиќ Ѓригориевиќ.

Во рамки на проектот наскоро ќе бидат објавени повици за учество во работилници на теми што ги засегаат младите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена