fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Проекции на неколку филмови во гостиварскиот Центар за култура

Објавено

на

Гостивар е еден од градовите во земјава, каде се одржува Неделата на македонски филмови, со  проекции на неколку филмски остварувања. Филмовите ќе се прикажуваат во Центарот за култура АСНОМ.

Утревечер (19 септември) со почеток во 19 часот ќе биде прикажан играниот филм „Височините“, во режија на Виктор Божинов, инспириран од истоимениот роман на Милен Русков, кој во 2016 година ја доби престижната награда Европски роман на годината. Филмот е во копродукција на Македонија и Бугарија. Приказната се случува во 1872 година и ги следи случувањата околу активностите на младиот револуционер по име Гичо.

Во четврток (20 септември), исто така со почеток во 19 часот, ќе се прикаже филмот „Скршено“, кој е албанско-македонска копродукција во режија на Едмонд Будина. Дејствието се врти околу Јани Буди, кој откако излегува од странски затвор, по 18 години се враќа во Албанија каде го очекуваат шокантни вести за неговата сопруга и синот.

Влезот за „Височините“ и „Скршено“ е бесплатен.

Во Центарот за култура ќе биде прикажан и филмот „Хотел Југославија“. Ова филмско остварување кое раскажува за култниот хотел, изграден во Белград во 1969 година во Гостивар игра на 26 септември со почеток во 19 часот. Влезницата за „Хотел Југославија“ чини 100 денари.

Како што информираа од Центарот за култура, филмските доживувања ќе продолжат и во октомври.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!