Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 16/04/2019 | 11:30

Прогласена епидемија на морбили на целата територија на земјава

Комисијата за заразни болести донесе одлука за прогласување на епидемија на мали сипаници на  целата територија на државата.Одлуката следува по секојдневниот пораст на бројот на заболени од морбили.

Прогласување на епидемија во цела држава значи воведување на поригорозни мерки и контроли за проверка на вакциналните картони и забрани за забрана за прием на невакцинирани деца во училиштата и градинките. Забранети се посети во болниците, здравствените работници треба да се вакцинираат со двете дози на МРП и намалена е возраста на бебињата за прва доза вакцина од 12 на 6 месеци.

На инфективната клиника хоспитализирани се 55 пациенти, од кои неколку се во критична состојба. На Клиниката за детски болести, лежат 15 деца со мали сипаници, од кои три се во потешка состојба.

Во земјава има скоро 1.000 заразени од морбили. Последниот податок за Гостивар е дека има 17 случаи на мали сипаници.

 

 

Напишете коментар