Поврзи се со нас

Гостивар

Прогласена вонредна состојба во земјава

Претседателот на државата, Стево Пендаровски прогласи вонредна состојба во земјава.

„Одлуката ја донесов за заштита на граѓаните и справување од последиците на ширењето на Ковид 19. Ќе трае 30 дена, а по истекот очекувам Владата да поднесе детален извештај за ефектите од преземените мерки и поднесе предлог за евентуално продолжување на вонредната состојба за дополнителни 30 дена. Фактот што за прв пат од нашата независност прогласуваме вонредна состојба укажува колку е сложена ситуацијата во која се наоѓаме и колку е голем ризикот. Од денес извршната власт ќе има зголемени надлежности и ќе има можност да ги користи сите ресурси и државни и приватни за поуспшено да се справиме со епидемијата.“, рече Пендаровски.

Претседателот нагласи дека се одлагаат и предвремените парламентарни избори, се додка не се обезбедат соодветни услови.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 31 минута

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!