Поврзи се со нас

Гостивар

Производителите на леб од Гостивар против замрзнување на цената на лебот, ако се оствари ќе прекинат со работа

Објавено

на

„Производителите на леб на територијата на Општина Гостивар донесоа едногласна одлука дека не се согласуваат со мерката за замрзнување на цената на лебот и истата од повеќе објективни причини не може да се спроведе. Доколку се донесе таква одлука и објави во службен весник, повеќе од 20 производители на леб од Гостивар и гостиварско одлучни сме истиот ден да го прекинеме производството на леб и лебни производи“, се вели со соопштението на производителите на леб од Гостивар кое го испратија до редакцијата на Gostivarpress.mk.

Пекарската индустрија низ целата земјава се закани дека ќе престане со производството на леб доколку стапи во сила мерката за замрзнување на неговата цена, која викендов ја најави министерот за економија Крешник Бектеши, за која рече дека нема да биде повисока од 33 денари за белиот и полубелиот леб.

Владата денес треба да ја донесе одлуката за замрзнување на цената на лебот, која ќе важи само за белиот и полубелиот леб. Се очекува да се знае и дали на прехранбените компании ќе им се укине поевтината струја од среда или ќе ја користат уште цел месец. Ваквиот предлог следува откако министерството за економија утврди дека 70% од фирмите што користат субвенционирана струја, не ги намалиле цените на основните продукти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена