Поврзи се со нас

Занимливости

Проклетството на скршеното огледало; Вистина или суеверие?

Објавено

на

Дали некогаш ви се случило да скршите некое огледало и после тоа да чувствувате грижа на совест или пак, страв поради старите приказни за несреќата што ќе ве следи, ни помалку ни повеќе, туку цели седум години? Дали тоа се случило намерно или случајно на несреќата не ѝ е гајле. Таа ќе ве следи со големо задоволство на секој чекор уништувајќи го вашиот живот во следните седум години.

На сите оние кои што со критика ќе ги прочитаат овие редови, нашата сторија ќе им звучи интересно и пред сѐ забавно, но оние суеверните, секоја буква ќе ја голтаат со морничав страв.

А, впрочем, како се развило ова суеверие и каде се неговите корени?

Смртници со божествено знаење

„Огледало е површина што ја одбива светлината. Тоа може да биде полирана метална или пак стаклена плоча…“, вели дефиницијата за огледалото. Денес е мошне едноставно да се изработи, но не било од секогаш така. Многу одамна на земјата постоеле луѓе со различни занаети, мудро скривајќи ги од другите своите тајни.

Една од таквите умешности било изработката на огледала. Мајсторијата за изработка на огледалата датира уште од времето на старите Египќани и античките Грци, која се пренесла и до средновековните Европејци.

Тие мајстори биле посебно почетувани и ценети, а своите производи ги продавале по мошне високи цени. Во тој сегмент би требало да се бара одговорот на прашањето – дали скршеното огледало навистина носи несреќа?

Секако дека – не, но поради неговата висока цена малкумина имале можност да си го дозволат во своите домови, па кога конечно ќе собереле пари се обидувале на различни начини да го заштитат од кршење.

Верувањето дека несреќата упорно ќе го следи оној што, случајно или намерно, ќе скрши огледало, се верува дека води потекло од старите Римјани кои верувале дека душата се наоѓа затворена во огледалото. Па така, ако се скрши огледалото, ќе се оштети и душата, за чија обнова биле потребни седум години.

Ваквите верувања успеале да се задржат и до денес, а приказната за духовите што ноќе, под одредени околности може да ги забележите во огледалото, ќе ја оставиме за некоја следна прилика.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 13 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 17 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 18 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 20 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена