Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Промоција на ДУИ во Гостивар на кандидатот за градоначалник и листата на советници

Објавено

на

Демократската унија за интеграција вечерва во Гостивар одржа промоција на кандидатите за советници и за градоначалник на престојните Локални избори. Во своето обраќање, Невзат Бејта, кој ќе ја бара довербата на граѓаните за прв човек на општината, рече дека му претставува големо задоволство што на изборите излегуваат заедно со граѓанска иницијатива.

„За мене Гостивар не е политичка кариера, за мене Гостивар е љубов. Благодарен сум што на овие избори се кандидирам заедно со вас, граѓаните од иницијативата „Гостивар кој го сакам“, заедно ги здружуваме силите за нашата општина. 50% од листата на советници на ДУИ, се претставници на иницијативата, граѓани кои се почитувани во заедницата, активисти на граѓански организации, нови и свежи лица и половината од нив се од женски пол. Им благодарам од срце што направија партнерство со ДУИ за Гостивар, град каков што го сакаме.“, истакна Бејта.

Својот говор Бејта го акцентираше на целите што се зацртани во нивната изборна програмата за Гостивар:

„Четири години граѓаните се соочуваат со кучиња скитници, со загадување од Русино, со казина на секој чекор во градот, со хаос во сообраќајот…Гостивар заслужува многу подобро, заслужува многу повеќе, Гостивар заслужува градоначалник кој со нов тим ќе работи најпосветено со нов тим. Со поддршката на централната власт ќе го решиме проблемот со кучињата скитници, а со депонијата Русино ќе се менаџира според европски стандарди, да биде еколошки безбедна и да не загадува. Со новиот закон за игри на среќа, кој ДУИ го предложи во Собранието ќе ги отстраниме казината од центарот на градот. Ќе го направиме Гостивар чист, модерен, град на зеленилото и функционална инфраструктура, со нов мост кој ќе го среди сообраќајниот хаос.“.

Носител на кандидатската листа за членови на Советот на Општина Гостивар од ДУИ е Африм Аручи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 3 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 6 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 9 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 11 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 12 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 13 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 14 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 15 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 16 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Promovim i BDI-së në Gostivar të kandidatit për kryetar komune dhe listë të këshilltarëve

Објавено

на

Bashkimi demokratik për integrim sonte në Gostivar mbajti promovim të kandidatëve për këshilltarë dhe për kryetar të Zgjedhjeve lokale që vijnë. Në drejtimin e tij, Nevzat Bejta, i cili do t’a kërkojë besimin e qytetarëve për njeri të parë të komunës, tha se i paraqet një kënaqësi të madhe që në zgjedhje dalin së bashku me iniciativën qytetare.

“Për mua Gostivari nuk është karrierë politike, për mua Gostivari është dashuri. Jam falenderues që në këto zgjedhje kandidoj së bashku me ju, qytetarët e iniciativës “Gostivari që dua”, bashkë i bashkojmë forcat për komunën tonë. 50% e listës së këshilltarëve të BDI-së, janë përfaqësues të iniciativës, qytetarë të cilët janë të respektuar në komunitetin, aktivistë të organizatave qytetare, fytyra të reja dhe të freskëta dhe gjysma e tyre janë nga gjinia femërore. Ju falenderoj nga zemra që bënë partneritet me BDI-në për Gostivarin, qytet siç e duam.”, theksoi Bejta.

Fjalimin e tij Bejta e theksoi në qëllimet që janë të nënvizuar në programin e tyre zgjedhor për Gostivarin:

“Katër vite qytetarët ballafaqohen me qentë endacak, me ndotje nga Rusino, me kazino në çdo hap të qytetit, me kaos në trafik… Gostivari meriton shumë më mirë, meriton shumë më shumë, Gostivari meriton kryetar i cili me ekip të ri do të punojë me shumë përkushtim. Me mbështetjen nga qeveria qendrore do t’a zgjedhim problemin me qentë endacak, kurse me deponinë Rusino do të menaxhohet sipas standardeve europiane, të jetë ekologjikisht e sigurt dhe të mos ndot. Me ligjin e ri të lojërave të fatit, që BDI e propozoi në Kuvend do t’i heqim kazinot nga qendra e qytetit. Do t’a bëjmë Gostivarin të pastër, modern, qytet i gjelbërimit dhe infrastrukturë funksionale, me url të re që do t’a zgjedh kaosin e trafikut.”

Bartës i listës së kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Komunës së Gostivarit nga BDI është Afrim Aruçi.

Популарно изминативе 100 дена