Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Промоција на ДУИ во Гостивар на кандидатот за градоначалник и листата на советници

Објавено

на

Демократската унија за интеграција вечерва во Гостивар одржа промоција на кандидатите за советници и за градоначалник на престојните Локални избори. Во своето обраќање, Невзат Бејта, кој ќе ја бара довербата на граѓаните за прв човек на општината, рече дека му претставува големо задоволство што на изборите излегуваат заедно со граѓанска иницијатива.

„За мене Гостивар не е политичка кариера, за мене Гостивар е љубов. Благодарен сум што на овие избори се кандидирам заедно со вас, граѓаните од иницијативата „Гостивар кој го сакам“, заедно ги здружуваме силите за нашата општина. 50% од листата на советници на ДУИ, се претставници на иницијативата, граѓани кои се почитувани во заедницата, активисти на граѓански организации, нови и свежи лица и половината од нив се од женски пол. Им благодарам од срце што направија партнерство со ДУИ за Гостивар, град каков што го сакаме.“, истакна Бејта.

Својот говор Бејта го акцентираше на целите што се зацртани во нивната изборна програмата за Гостивар:

„Четири години граѓаните се соочуваат со кучиња скитници, со загадување од Русино, со казина на секој чекор во градот, со хаос во сообраќајот…Гостивар заслужува многу подобро, заслужува многу повеќе, Гостивар заслужува градоначалник кој со нов тим ќе работи најпосветено со нов тим. Со поддршката на централната власт ќе го решиме проблемот со кучињата скитници, а со депонијата Русино ќе се менаџира според европски стандарди, да биде еколошки безбедна и да не загадува. Со новиот закон за игри на среќа, кој ДУИ го предложи во Собранието ќе ги отстраниме казината од центарот на градот. Ќе го направиме Гостивар чист, модерен, град на зеленилото и функционална инфраструктура, со нов мост кој ќе го среди сообраќајниот хаос.“.

Носител на кандидатската листа за членови на Советот на Општина Гостивар од ДУИ е Африм Аручи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 12 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Promovim i BDI-së në Gostivar të kandidatit për kryetar komune dhe listë të këshilltarëve

Објавено

на

Bashkimi demokratik për integrim sonte në Gostivar mbajti promovim të kandidatëve për këshilltarë dhe për kryetar të Zgjedhjeve lokale që vijnë. Në drejtimin e tij, Nevzat Bejta, i cili do t’a kërkojë besimin e qytetarëve për njeri të parë të komunës, tha se i paraqet një kënaqësi të madhe që në zgjedhje dalin së bashku me iniciativën qytetare.

“Për mua Gostivari nuk është karrierë politike, për mua Gostivari është dashuri. Jam falenderues që në këto zgjedhje kandidoj së bashku me ju, qytetarët e iniciativës “Gostivari që dua”, bashkë i bashkojmë forcat për komunën tonë. 50% e listës së këshilltarëve të BDI-së, janë përfaqësues të iniciativës, qytetarë të cilët janë të respektuar në komunitetin, aktivistë të organizatave qytetare, fytyra të reja dhe të freskëta dhe gjysma e tyre janë nga gjinia femërore. Ju falenderoj nga zemra që bënë partneritet me BDI-në për Gostivarin, qytet siç e duam.”, theksoi Bejta.

Fjalimin e tij Bejta e theksoi në qëllimet që janë të nënvizuar në programin e tyre zgjedhor për Gostivarin:

“Katër vite qytetarët ballafaqohen me qentë endacak, me ndotje nga Rusino, me kazino në çdo hap të qytetit, me kaos në trafik… Gostivari meriton shumë më mirë, meriton shumë më shumë, Gostivari meriton kryetar i cili me ekip të ri do të punojë me shumë përkushtim. Me mbështetjen nga qeveria qendrore do t’a zgjedhim problemin me qentë endacak, kurse me deponinë Rusino do të menaxhohet sipas standardeve europiane, të jetë ekologjikisht e sigurt dhe të mos ndot. Me ligjin e ri të lojërave të fatit, që BDI e propozoi në Kuvend do t’i heqim kazinot nga qendra e qytetit. Do t’a bëjmë Gostivarin të pastër, modern, qytet i gjelbërimit dhe infrastrukturë funksionale, me url të re që do t’a zgjedh kaosin e trafikut.”

Bartës i listës së kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Komunës së Gostivarit nga BDI është Afrim Aruçi.

Популарно изминативе 100 дена