Поврзи се со нас

Гостивар

Промоција на нова збирка поезија од гостиварецот Ерол Туфан

Објавено

на

Во МКЦ во Скопје вечерва ќе биде промовирана збирка поезија од Ерол Туфан насловена „Куфер“.

Стихозбирката „Куфер“ од Ерол Туфан содржи триесетина песни, а збогатена е и со илустрации од Владимир Мартиновски. Во книгата се објавени и два пригодни поговора од проф. д-р Лидија Капушевска-Дракулевска и од Силвана Димитриевска.

Промотори на збирката се Лидија Капушевска-Дракулевска и Владимир Мартиновски, а модератор на настанот е Јулијана Величковска.

Ерол Туфан е роден во Гостивар, 1959 година. Тој е поет, есеист и преведувач. Студирал право во Скопје и Конија. Работи како самостоен адвокат во Истанбул. Досега во Скопје на македонски ги објавил книгата есеи „Книгољубецот“ (2006 и повторно во 2011), книгата поетски есеизации „Несоници“ (2020) и книгите поезија: „Балкански син“ (2013), „Камчето од Вардар“ (2016), „Ликовите во мене“ (2021). Двојазичниот избор од поезијата на македонски и турски јазик „Меланхолија/Melankoli“ (2020) објавена во Скопје. Изборите „Ерол трагом Ерола“ (2016) и „Књигољубац“ (2017) му се објавени во Србија. Ја приреди и во 2019 ја објави книгата „Компаративни поетики“, дел од богатата оставина на својот татко Музафер Туфан. Во Истанбул објавена му е стихозбирката на турски јазик „Hülya bitince“ (2021). Член е на Друштвото на писателите на Македонија, Удружење Књижевника Србије и на Турскиот вакуф на писателите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 16 минути

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 45 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 1 час

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 6 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 24 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Promovim i përmbledhjes së re me poezi të Erol Tufan nga Gostivari

Објавено

на

Në MKC në Shkup sonte do të promovohet përmbledhja me poezi e Eroll Tufanit me titull “Valixhe”.

Përmbledhja me poezi “Valixhe” e Erol Tufanit përmban tridhjetë këngë, e pasuruar me ilustrime të Vladimir Martinovskit. Në libër janë botuar dy fjalë të urta të përshtatshme nga prof. Dr. Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe nga Silvana Dimitrievska.

Promotore të përmbledhjes janë Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe Vladimir Martinovski, ndërsa moderatore e manifestimit është Julijana Veliçkovska.

Erol Tufan ka lindur në Gostivar, në vitin 1959. Ai është poet, eseist dhe përkthyes. Ka studiuar drejtësi në Shkup dhe Konia. Ai punon si avokat i pavarur në Stamboll. Deri më tani në Shkup ka botuar në gjuhën maqedonase librin me ese “Libridashësi” (2006 dhe përsëri në 2011), librin me ese “Insomnia” (2020) dhe librat me poezi: “Djali i Ballkanit” (2013), “Guri nga Vardari” (2016), “Personazhet në mua” (2021). Përzgjedhja dygjuhëshe e poezisë në maqedonisht dhe turqisht “Melankolia” (2020) botuar në Shkup. Në Serbi janë botuar zgjedhjet “Erol tragom Erola” (2016) dhe “Knjigoljubac” (2017). Ai përgatiti dhe botoi në vitin 2019 librin “Poetika krahasuese”, pjesë e trashëgimisë së pasur të babait të tij Muzafer Tufan. Përmbledhja e tij me poezi në turqisht “Hülya bitince” (2021) u botua në Stamboll. Ai është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë, Shoqatës së shkrimtarëve të Serbisë dhe të Vakëfit të Shkrimtarëve Turk.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена