Поврзи се со нас

Гостивар

Промоција на нова збирка поезија од гостиварецот Ерол Туфан

Објавено

на

Во МКЦ во Скопје вечерва ќе биде промовирана збирка поезија од Ерол Туфан насловена „Куфер“.

Стихозбирката „Куфер“ од Ерол Туфан содржи триесетина песни, а збогатена е и со илустрации од Владимир Мартиновски. Во книгата се објавени и два пригодни поговора од проф. д-р Лидија Капушевска-Дракулевска и од Силвана Димитриевска.

Промотори на збирката се Лидија Капушевска-Дракулевска и Владимир Мартиновски, а модератор на настанот е Јулијана Величковска.

Ерол Туфан е роден во Гостивар, 1959 година. Тој е поет, есеист и преведувач. Студирал право во Скопје и Конија. Работи како самостоен адвокат во Истанбул. Досега во Скопје на македонски ги објавил книгата есеи „Книгољубецот“ (2006 и повторно во 2011), книгата поетски есеизации „Несоници“ (2020) и книгите поезија: „Балкански син“ (2013), „Камчето од Вардар“ (2016), „Ликовите во мене“ (2021). Двојазичниот избор од поезијата на македонски и турски јазик „Меланхолија/Melankoli“ (2020) објавена во Скопје. Изборите „Ерол трагом Ерола“ (2016) и „Књигољубац“ (2017) му се објавени во Србија. Ја приреди и во 2019 ја објави книгата „Компаративни поетики“, дел од богатата оставина на својот татко Музафер Туфан. Во Истанбул објавена му е стихозбирката на турски јазик „Hülya bitince“ (2021). Член е на Друштвото на писателите на Македонија, Удружење Књижевника Србије и на Турскиот вакуф на писателите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 7 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 8 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 10 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 11 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 12 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 14 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 15 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Promovim i përmbledhjes së re me poezi të Erol Tufan nga Gostivari

Објавено

на

Në MKC në Shkup sonte do të promovohet përmbledhja me poezi e Eroll Tufanit me titull “Valixhe”.

Përmbledhja me poezi “Valixhe” e Erol Tufanit përmban tridhjetë këngë, e pasuruar me ilustrime të Vladimir Martinovskit. Në libër janë botuar dy fjalë të urta të përshtatshme nga prof. Dr. Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe nga Silvana Dimitrievska.

Promotore të përmbledhjes janë Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe Vladimir Martinovski, ndërsa moderatore e manifestimit është Julijana Veliçkovska.

Erol Tufan ka lindur në Gostivar, në vitin 1959. Ai është poet, eseist dhe përkthyes. Ka studiuar drejtësi në Shkup dhe Konia. Ai punon si avokat i pavarur në Stamboll. Deri më tani në Shkup ka botuar në gjuhën maqedonase librin me ese “Libridashësi” (2006 dhe përsëri në 2011), librin me ese “Insomnia” (2020) dhe librat me poezi: “Djali i Ballkanit” (2013), “Guri nga Vardari” (2016), “Personazhet në mua” (2021). Përzgjedhja dygjuhëshe e poezisë në maqedonisht dhe turqisht “Melankolia” (2020) botuar në Shkup. Në Serbi janë botuar zgjedhjet “Erol tragom Erola” (2016) dhe “Knjigoljubac” (2017). Ai përgatiti dhe botoi në vitin 2019 librin “Poetika krahasuese”, pjesë e trashëgimisë së pasur të babait të tij Muzafer Tufan. Përmbledhja e tij me poezi në turqisht “Hülya bitince” (2021) u botua në Stamboll. Ai është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë, Shoqatës së shkrimtarëve të Serbisë dhe të Vakëfit të Shkrimtarëve Turk.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена