fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Промоција на збирката детски песни „Стихувалки“ во Гостивар

Објавено

на

Поетскиот карван „Стихувалки 2018“ во сабота (15 септември) ќе го посети Гостивар. Промоцијата на збирката творби со детски песни од 49 автори од различни градови во Македонија, избрани по пат на конкурс, ќе се одржи во малата сала на Центарот за култура „АСНОМ“ со почеток во 12 часот. Гостиварката Слаѓана Брезовска е меѓу застапените поети во книгата, кои претендираат за награда.

„Не очекува многу интересен и невообичаен настан, преку кој се прави обид да им се доближи поезијата на дечињата, да ги поттикнеме да читаат, па и самите да творат. Затоа, ги поканувам децата, родителите, учителките да дојдат и да бидат дел од ова убаво поетско дружење во кое верувам дека ќе уживаат сите.“, вели Брезовска.

Промоции на збирката „Стихувалки“, освен во Гостивар се одржуваат во Битола, Охрид, Велес, Штип, Кочани, Прилеп и Скопје. Промотори се проф. д-р Кристина Николовска, проф. д-р Христо Петрески и м-р Ели Маказлиева. Проектот го реализира издавачката куќа Едука Мак, со поддршка на Министерство за култура на Република Македонија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!