Поврзи се со нас

Гостивар

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

Објавено

на

На Светскиот ден на книгата 23 април, во Центарот за култура „АСНОМ“-Гостивар беше промовирана „Монографија за библиотеката 1949-2022“, прва од ваков тип за установата која важи за дом на книгите и читателите. Автор на делото е м-р Теута Османи, библиотекар советник.

„Идејата за реализација на овој труд и истражување потекнува од моето подолго библиотекарско искуство и големата желба да се обидам да го следам и прикажам развојниот пат на гостиварската библиотека. Работејќи во библиотеката како библиотекар од 2007-ма година, во 2018-та се стекнав со звање виш библиотекар, па потоа со звање библиотекар советник. Почувствував силна потреба мојата секојдневна работа и контактот со граѓаните и читателите, да се обидам да ги преточам во едно монографско издание кое ќе ги содржи основните информации за нашата библиотека, поткрепени со бројни документи за нејзиното основање и работа, како и бројни илустрации и фотографии кои се незаобиколен декор во ваквите публикации.“, изјави авторката додавајќи дека во книгата, која има издание на македонски и на албански јазик, се наброени и сите поважни проекти и активности на Библиотеката кои ја потврдуваат сериозноста и посветеноста на вработените за развојот на институцијата.

Валентина Тасеска во своето обраќање на промоцијата направи кус осврт за почетоците на Библиотеката, историјата и нејзиниот развој и ја истакна важноста на Монографијата како запис кој останува вечен.

„Ова е дело кое останува за нас, за нашите генерации и тие што допрва доаѓаат. Почетоците на Библиотеката се уште од Втората светска војна и како волонтер работел Борис Канчески во куќата која денес е под заштита како културно наследство.  Подоцна Библиотеката за прв пат добива еден свој простор, кај денешно „Корзо“ и прв библиотекар кој овде бил евидентиран бил Никола Тримчевски, а му помагале ентузијасти.“, рече меѓудругото Тасеска.

Соработник во создавањето на монографијата е Фарије Адили, графички дизајн Јахја Нур Зулбеари и Артан Рамани, додека рецензенти се Богомир Наумоски и Семир Алији.

„Можам да кажам дека ова е прекрасна монографија, прва и единствена од ваков вид за историјатот на библиотеката во Гостивар и како таква претставува вредна и незаменлива книга за читетлите, истражувачите и сите оние кои се заинтересирани за историјатот на оваа културна институција“, кажа Алији пред присутните на промоцијата.

Теута Османи е родена 1976 година во Гостивар. Педагошки факултет завршила на Универзитетот „Свети Климент Охродски“ во Скопје, а магистерски студии на Меѓународниот универзитет во Струга, отсек Меѓународни односи и дипломатија. Автор е на публикацијата „Гостиварски автори-библиографија на монографски публикации“ (НУЦК „АСНОМ“ 2017г.)

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 44 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 5 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 11 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена