Поврзи се со нас

Гостивар

Пронајдени гранати при ископ во двор во Гостивар

Објавено

на

Две неексплодирани гранати биле пронајдени денеска на улица „Илинденска“ број 201 во Гостивар. Како што соопшти полицијата, во 10 часот и 30 минути, 42 годишниот гостиварец К.И. во СВР Тетово пријавил дека при вршење ископ во двор биле пронајдени две артилериски гранати калибар 100 милиметри со темпиран распрскувач кои најверојатно потекнувале од Втората светска војна. Местото било обезбедено и биле известени надлежните служби од Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи по што се преземени потребните мерки.

Извршен е увид, гранатите се фотодокументирани и безбедно подигнати за транспортирање од пиротехничар на Дирекцијата за заштита и спасување.

 

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 33 минути

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 4 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 5 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 16 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 17 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 19 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 20 часа

Лишен од слобода 19-годишник осомничен за кражба на добиток во Добридол

Македонијапред 22 часа

Вработените во Шумско ќе го радикализираат протестот! Немаат плати, теренски додатоци…

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена