Поврзи се со нас

Македонија

Пронајдено е уште едно тело во изгорениот автобус, рече обвинителот Јовески

Објавено

на

Фото: Георги Димитров/ Vesti.bg
Фото: Георги Димитров/ Vesti.bg

Пронајдено е уште едно тело во изгорениот автобус, сопопшти денес државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

„Во изгорениот автобус пронајдено е уште едно тело на починат патник, коешто е пренесено во Институтот во Бугарија. Се работи за лице на помлада возраст. Со оглед на тоа, во несреќата настрадале 45 патници, а 7 се пренесени на лекување во софиската болница. Апсолутно сум уверен дека нема никаков сомнеж во пронаоѓањето на уште едно тело, затоа што од сликите што сами ги видовте, станува збор за големи оштетувања на автобусот. При соодветните вештачења во дел од автобусот е пронајдено уште едно тело. Според тоа, ја уверувам јавноста да нема никаков сомнеж во овој дел. Тоа ми го потврдија и обвинителите на Бугарија и треба да сметаме дека оовј факт е неспорен.“, рече Јовески.

Што се однесува до „осмиот патник“, Јовески изјави: „Осмиот патник го споменува само едно од повредените лица, додека документацијата покажува сосема нешто друго. Во евиденцијата на болницата се наведува дека на лекување се донесени седум патници. Во една таква трагична атмосфера, може секој да има различни забележувања на определени факти“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 22 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена