Поврзи се со нас

Вести

Проработеа часовниците на Саат Кулата!

Објавено

на

По две децении во дефект, часовниците на Саат Кулата во Гостивар повторно проработеа. Симболот на градот, отсега, освен значењето како културно-историско обележје, ќе си ја врши и функцијата, да го покажува времето.

Замената на механизмите на четирите часовници, поставени во најгорниот дел од Кулата, е проект на Конзерваторскиот Центар во Гостивар. Механизмите беа набавени од Србија, а на нивна монтажа се работеше во изминатите денови.  За проектот, Министерството за култура издвои 520 илјади денари.

Часовниците денес во употреба заеднички ги пуштија градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта, државниот секретар во Министерството за култура, Бехиџудин Шехапи и директорот на Конзерваторскиот Центар во Гостивар, Аднан Фејзулаи.

Саат Кулата во Гостивар е изградена во 17 век. За време на реновирањето во 1834 година, пред влезната врата поставена е плоча со натпис во османлиско писмо, на која пишува дека донатор на објектот е Исмаил, Ага син на Џаци Јусуф Ага. Првично имала само механички часовник и камбана која со своите звуци ги означувала часовите. Дрвената конструкција, според кажувања на постари гостиварци, изгорела во Првата светска војна. Подоцна повторно била обновена.

За нејзина заштита и одржување актуелно се грижи Конзерваторскиот Центар во Гостивар.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 10 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена