Поврзи се со нас

Македонија

Просечната плата е 28.869 денари, пресмета ДЗС-Програмерите рекордери со 75.135 денари плата

Објавено

на

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2021 година, изнесува 28 869 денари, а индексот во однос на истиот месец лани изнесува, изнесува 105.3.

ДЗС оценува дека ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Информации и комуникации (13.2 %), Рударство и вадење на камен (12.8 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (12.5 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (4.4 %), Информации и комуникации (2.5 %) и Преработувачка индустрија (2.2 %).

Највисоката просечна плата ја имаат компјутерските програмери и тоа 75.135 денари. Вработените во фарамацевтскиот сектор се меѓу најплатените со просечна плата од 49.188 денари. Вработените во образование, според пресметките имаат просечна плата од 27.801 денар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 2 минути

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 4 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 5 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 6 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 7 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 8 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 10 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 1 ден

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 1 ден

Некои болки во грбот укажуваат на сериозни проблеми со бубрезите

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Што, како, каде?!пред 1 недела

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Paga mesatare është 28.869 denarë, llogariti ESHS- Programuesit kompjuterik me rekord pagë prej 75.135 denarë

Објавено

на

Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistika, paga mesatare mujore neto të paguar për të punësuar, në shtator 2021, është  28 869 denarë, kurse indeksi në krahasim me muajin e njejtë vitin e kaluar është 105.3.

ESHS vlerëson se rritja e këtillë i detyrohet, para se gjithash, në rritjen e pagës mesatare mujore neto të paguar për të punësuar,në sektoret: Informacione dhe komunikacione (13.2%), Miniera dhe gurore (12.8%) dhe Objekte akomodimi dhe shërbimi ushqimor (12.5%).

Rritje e pagës mesatare mujore neto të paguar për të punësuar, krahasuar me muajin paraprak, është shënuar në sektorët: Miniera dhe gurore (4.4%), Informacion dhe komunikim (2.5%) dhe Përpunim (2.2%).

Paga mesatare më e lartë është për programuesit kompjuterikë, 75.135 denarë. Të punësuarit në sektorin farmaceutik janë ndër më të paguarit me pagë mesatare prej 49.188 denarë. Të punësuarit në arsim, sipas llogaritjeve kanë pagë mesatare prej 27.801 denarë.

Популарно изминативе 100 дена