Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Просечната старост на автомобилите што се возат во Македонија е 19 години

Граѓаните во Македонија најмногу возат стари возила, покажуваат статистиките. Според податоците од Макстат базата, просечната старост на патничките автомобили на македонските патишта во 2018-та, изнесува 19 години. Дури 86,7% од автомобилите се постари од 10 години. Околу 60% од автомобилите се со дизел мотор.

Според последните податоци на Еурoстат во 2017 година во Македонија имало вкупно 403.316 возила, а од 2013 година до 2017, бројот на возила пораснал за 70.000.

Податоците од Еуростат велат дека според бројот на возила на 1.000 жители, земјава е на дното на европската листа со 194 возила. Во тој поглед најдобро Луксембург со 670 возила на 1.000 жители, Словенија со 541 возило, Грција со 487.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!