Поврзи се со нас

Гостивар

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Објавено

на

Гостивар и годинава имаше масовно и достоинствено празнување на Богојавление.  Прославата започна утрово со света литургија, а потоа литијата тргна од пред соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ и преку централното градско подрачје се движеше до малиот мост на Вардар, пеејќи ја песната „Во Јордање“. Таму беше извршен чинот на осветување на водите и положување на светиот крст во реката кој ги изврши Владиката г.Јосиф.

Како информиравме, Светиот крст за Богојавление Водици во Гостивар годинава од водите на Вардар го извади Роберт Исаиловски.

Фото репортажа од највпечатливите моменти на манифестацијата:

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена