fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Прослава на Свето Преображение во манастирот во Циглана

Објавено

на

Во манастирот во изградба „Св. Преображение“ во населбата Циглана, во Гостивар со голем црковно-народен собир се прослави празникот Преображение Христово.

Манастирот собра голем број верници од Гостивар и околината, кои заедно го чествуваа денешниот христијански празник. Чинот на водовет, прережување на славските погачи и осветување на грозјето го изврши Митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф, со свештениците од гостиварското архиерејско намесништво.

„Може да се почувствува дека ова светилиште ќе биде место за мир и спокој. Да доаѓаме и да го посетуваме во што поголем број и што почесто.“, рече во својата беседа Владиката.

На прославата во Гостивар беше и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој за манастирот подари икона. Претседателот на Иницијативниот одбор за изградба на светилиштето, Даниел Радески му се заблагодари на поддршката, а зборови на благодарност упати и до кумовите на годишената прослава на Преображение. “Оваа година има седум кумови, тоа се луѓе и семејства кои се големи поддржувачи и ктитори на манастирот, на кои сме им многу благодарни“, рече Радески.

 

Граѓаните кои денес дојдоа на прославата на празникот споделија дека заедничкото одбележување им носи чувство на среќа, исполнетост и позитивна енергија.

Преображение по својата смисла и значење е еден од централните христијански празници. Се базира на настанот на Христовото преобразување, односно покажување на неговата божественост пред своите најблиски ученици на Таворската Гора, кратко време пред неговото страдање во Ерусалим.

На Преображение за пат пат се јаде грозје или друго овошје, откако свештеникот ќе го благослови во знак на благодарност кон Бог за дадените плодови на земјата.

Во чест на празникот утрово во соборниот храм „Пресвета Богородица” во Гостивар беше отслужена божествена литургија со која чиноначлствуваше Владиката г.Јосиф.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!