fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Прослава на значаен јубилеј – 7 децении постоење на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“, Гостивар

Објавено

на

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, годинава прославува седум децении јубилеј и мисија на негување и промоција на македонската традиција и фолклор. По тој повод вчеравечер во Центарот за култура АСНОМ, беше организирана ревија на народни носии, како и концерт на народни песни. Свои настапи имаа солистите Перо Пандиловски, Мирослав Крстески и Анѓела Фичуроска.

„Нашето друштво 70 години на госиварските простори успева да ја негува македонската култура, традиција и уметност. За жал, на јубилејниот настан изостанаа македонските сплетови, односно фолклорот, затоа што ковид мерките не го дозволуваат тоа. Сепак, ние на најдостоинствен начин, колку што дозволуваат мерките се обидовме да го прославиме јубилејот“, рече кореографот Предраг Ристески.

Мерките и правилата кои ги наметна пандемијата се удар врз опстојувањето на културно-уметничките друштва. Од гостиварското друштво велат дека сепак не се откажуваат од својата работа и не губат надеж за подобри времиња.

„Во услови на пандемија, кога мерките прошишуваат одржување на дистанца, забрана за групирање и слично претешко е да се работи. Сепак, кај нашите членови има голем ентузијазам и љубов кон ова што го работиме, ние ќе се потрудиме да остане така, во надеж за подобри времиња“, подвлече Ристески.

Настанот за одбележувањето на јубилејот на „Браќа Ѓиноски“ се одржа по покровителство на Министерството за култура.

Почетоците на гостиварското културно уметничко друштво датираат од 1950 година. Група млади гостиварци се собрале да ги продолжат традициите на претходно постоечко друштво познато под името „Шивачки“. Со тек на времето, се равивало и го зголемувало членството. Друштвото зад себе има бројни концерти и настапи на фестивали во земјава и странство. Најголемиот меѓународен успех го постигнало на фестивал во Турција во 1985 година, каде во конкуренција на над 40 друштва од цел свет гостиварци го освоиле првото место.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!