fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Протест бр.2: Во четврток „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ од 18 часот

Граѓанската иницијатива Стоп Русино, чист воздух за Гостивар за во четврток (23 јули) организира мирен протест, карусел со возила, втор по ред, кој е насочен против палењето на депонијата, како и дислокација на Русино.

Според најавите, почетна точка на протестот ќе биде крстосницата на новиот мост на ул. Живко Брајковски, ќе се движи покрај Основниот суд до Општина Гостивар, долж плоштадот, културниот дом, колоната ќе се упати кон депонијата Русино. Едната лента од патот ќе биде оставена слободна за евентуална потреба на возила од интервентните служби.

„Целта на протестот е стопирање на палење на депонијата, нејзино затворање и дислоцирање. Русино гори веќе непрекинато неколку месеци и е без стандарди да се нарече депонија, не труе нас граѓаните на Гостивар и околината. Го загадува воздухот, почвата и водата и со тоа е нарушанео нашето здравје.“, се вели во известието за граѓанскиот протест.

На протестот задолжително е строго почитување на мерките за заштита од Ковид.

(кликнете за поголема резолуција)

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!