fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Протест на КСС – Работниците бараат почитување на правата и социјален дијалог

Објавено

на

Конфедерацијата за слободни синдикати на Македонија денес одржа протест во Скопје под паролата „Доста е – претеравте!“. Поради состојбата со пандемијата протестот беше организиран со возила кои, според организаторите ја надминале бројката од 350.

„Ова покажува дека голем дел од работниците сакаат да порачаат на Владата дека е доста и дека претеравте! Нашите барања се: да престане непочитувањето на законите од трудовата област, да се почитува законот за минимална плата, да се направи усогласување на платите согласно колективните договори, да престане притисокот врз синдикалните лидери и синдикатот и да престане непостапувањето на институциите на системот при прекршување на законите.“, беше речено на протестот.

Претседателот на КСС, Благоја Раловски истакна дека протестите ќе продолжат, ако нема промена на состојбите,

„Ќе биде уште порадикално, ќе биде многу помасовно затоа што денеска беше само симболично. Нека размислат, доставивме до нив барање да направиме еден разговор на фер основа каде што ќе се почитуваме меѓу себе не од позиција на власт, туку како социјални партнери како што е секаде во Европа“, рече Ралковски.

Протестот беше поддржан и од други синдикални организации и здруженија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!