Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Објавено

на

Група пензионери во Гостивар утрово се собраа на мирен протест и изразија незадоволство од висината на пензиите, со барање за нивно покачување и минимална пензија во износ од 18.000 денари.

„Поводот за кој се собравме овде е незадоволството од малите пензии, со 10-12 илјади не може да се опстане, тоа се многу малку пари, луѓето не може ни лекови да платат, а не пак нешто друго, има луѓе кои немаат пари на внучињата да им дадат. Сакам да нагласам дека  овој собир нема никава политичка позадина, и не стои никоја политичка партија зад ова. Ние бараме минималната пензија да биде 18.000 денари, покачувањето да не биде  процентуално, туку линеарно и да биде 5.000 денари. Исто така, бараме оставка од министерката за труд и социјала Тренчевска, затоа што беше дозволено 7 % да се покачат пензиите, а таа даде само 5 %“, кажа Живка Матевска, како претставник на собраните пензионери, при што сподели податок дека на гостиварското подрачје има околу 6.700 пензионери.

И низ други градови во Македонија изминатиот период пензионерите организираат протести и собири со барање за покачување на пензиите.

За 7 ноември (вторник) најавен е генерален протест во Скопје, на кој ќе учествуваат и пензионери од Гостивар.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена