Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на судската администрација во Гостивар: Со оваа плата тешко се живее!

Објавено

на

Судската администрација од Основниот и Апелациониот суд во Гостивар утрово одржа протест во знак на револт и незадоволство од непокачување на платите според барањата и нередовна исплата на додатоците. Тие истакнаа дека бараат зголемување на минималната плата од 78 %  и 35 % за додатоци на судските службеници со редовно исплаќање.

„Тука сме да изразиме незадоволство од начинот на којшто државните власти поготово Министерствата за финансии и правда, кои преку Судскиот совет, не ги удоволува барањата за покачување на плата на севкупната судска служба. Кога велам судска служба мислам севкупно на сите нивоа од помошно технички персонал, до стручен, сите имаат право да имаат поголема плата, бидејќи е зголемен трошокот на живот. Со оваа плата тешко се живее. Сакаме да си ја зачуваме институцијата, службата, достоинствено да работиме, не се мешаме во другите политики, си ја гледаме нашата синдикална борба, да можеме да го истераме крајот на месецот. Затоа бараме минималната плата да се зголеми за 78%, како и додатоците согласно правилник. Не сме против Основиот суд или Апелација, напротив тука сме да му порачаме на Министерството за финансии да го одврзе ќесето и да ни даде колку толку плата, согласно нашиот труд и описот на работните задачи. “, рече претседателот на Независниот синдикат на државна администрација, Горан Ристески.

Покачувањето на платите од 10 % го нарече срамно: „Синдикатот смета дека тие 10% се срамни, тоа се неполни 2.000 денари зголемување.“

Протестот пред зградата кадешто се сместени просториите на судовите во Гостивар денес траеше два часа. За чекорите кои понатаму ќе се преземаат ќе се одлучува дополнително.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 22 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена