Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на ученици од медицинско во Гостивар: Дискриминирани сме, МОН не ни дава стипендии

Објавено

на

Учениците од прва година во средното медицинско училиште во Гостивар, денес преку мирен протест изразија револт, заради тоа што не се опфатени со стипендии кои ги доделува МОН. Тие истакнаа дека се чувствуваат дискриминирани, со оглед дека во конкурсот на Министерството стипендии се предвидени за ученици во прва година од сите други дуални паралелки во училиштата, а за медицинарите нема.

„Јас сум ученик во медицинското училиште во дуалните паралелки, на кои ни го скратија правото да земаме стипендии кои претходно беа ветени. Јас и моите соученици се чуствуваме дискриминирани затоа што само за здравствената струка не следуваат стипендии. Ова е тенденциозно само кај медицинските училишта и се прашуваме зошто е тоа така, зарем нашата струка не е вредна колку и другите , доколку ова не се реши во наша корист ќе ја бојкотираме наставата до исполнување на нашите барања. Стоп за дискриминација за учениците од здравстевната струка“, кажа Димитар Срезоски, како претставник на учениците.

Управата на училиштето и професорите ги поддржуваат средношколците во барањето да им се доделат стипендии, кои се во висина од 3.500 денари месечно.

„Само учениците од здравствените струки нема да земаат стипендии, не знаеме зошто е оваа дискриминација. Имаат учениците право да протестираат. Се надеваме дека нивниот глас ќе стигне до министерот за образование и соодветно ќе реагира, да доделат стипендии и за нашите ученици.“, рече директорот на училиштето, Јетон Сулејмани.

Координаторката за учење со работа преку дуалните паралелки, Нада Софронијевиќ вели дека стипендиите за средношколците се повеќе од потребни за да им покријат некои основни трошоци за самата пракса и школување.

„Ние овие дуални паралелки успеавме со сета сила да ги добиеме и развиваме, и услов беше овие учениците што учат во вклучените компании да добиваат стипендии од МОН. Дел од тие пари ги користат за заштитни средства коишто им требаат, ракавици, маски и друга заштитна опрема. Не ни е за парите, туку за дискриминацијата, само нашите ученици да не земаат стипендии. Сите професори ги поддржуваат учениците и тука сме да се бориме со нив за нивните барања“, изјави координаторката.

Во средното медицинско училиште има околу 200 ученици во прва година. Кои ќе бидат следните чекори во однос на барањето ќе се разгледува заедно со Советот на родители.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена