Поврзи се со нас

Вести

Протестите во Израел продолжуваат се додека не биде запрено усвојувањето на „законот за диктатура“, најавија организаторите

Објавено

на

Една од главните лидерки на движењето за протести, докторот по физика Шикма Бреслер синоќа изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговите колеги се одлучни да продолжат со усвојувањето на „законот за диктатура“ на следната седница на Парламентот (Кнесетот) за еден месец.

„Изјавите на премиерот и неговите екстремистички партнери се знак за нивната намера да ги донесат законите за диктатурата на маса на следната парламентарна седница, нанесувајќи им штета на економијата и безбедноста на земјата“, рече Бреслер по најавата на Нетанјаху дека спроведувањето на планот за судски реформи ќе биде одложен по масовните протести низ Израел.

Бреслер најави дека демонстрантите ќе бидат на улица „се додека донесувањето на законот продолжува и не биде запрено“, оценувајќи дека планот не е целосно отпишан, а најавата на Нетанјаху ја нарече „само обид за ослабување на протестите во намерата да воведе своја диктатура“.

И разни други групи најавија дека ќе продолжат со протестите.

Тие велат дека на Нетанјаху не може да му се верува и им покажал дека не можат да се потпрат на него, пренесоа израелските медиуми.

„Затоа протестите продолжуваат се додека тој само зборува и не дејствува. Протестите ќе престанат кога ќе утврдиме дека донесувањето на законот е целосно стопирано, рекоа организаторите, но потенцираа дека поддржуваат да се постигне широк договор за реформи во правосудството преку дијалог.

За утре се најавени таканаречени фокусирани протести низ државата и пред становите на министрите и така до крајот на неделата.

Во сабота навечер ќе има нов бран големи протести во Тел Авив и низ Израел и така ќе се продолжи во догледна иднина додека не дојде до вистинска промена, најавија противниците на реформата.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 1 час

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 5 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 6 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 9 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 10 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 11 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 13 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена