Поврзи се со нас

Гостивар

Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

Објавено

на

Последните протести во Тетово врзани со трагедијата во модуларната болница, станаа предмет на политичка кавга меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците.

„Демократската Унија за Интеграција изразува длабока згрозеност од обидите на Алијансата за Албанците да ја скрие нејзината рака и преку протести да ја злоупотреби трагедијата на модуларната болница во Тетово што ја потресе целата земја. Вчерашниот насилен и навредлив протестен марш кон положбата на жената е уште еден доказ за оваа скриена намера. Јасен доказ дека изразеното насилство и оцрнување на жените aлбанки на вчерашните протести носи печат на Села и Таравари се фотографиите од протестот, на кои јасно се гледа присуството на членови на високата партиска структура на Алијансата за Албанците, вклучително и потпретседателката на огранокот Нука Бајрами и не само, но и директните повици објавени на Фејсбук од страна на Арбен Зеќири, одговорно лице на Алијансата за медиумите, да учествуваат во протестите.“, реагираа од ДУИ.

Од Алијанса пак негираат дека се вмешани во организацијата на протестот и подвлекуваат дека власта апси и гони граѓани кои бараат правда и одговорност.

„Присуството на наши членови и симпатизери на протестот е чин на граѓанска свест и одговорност и нивното присуство е карактеризано само каков чин, како и на останатите граѓани на Тетово. Имаме 14 наши сограѓани изгорени во пожарот во модуларната болница во Тетово и сè уште нема апсења или разрешени. Во меѓувреме, кога граѓаните бараат одговорност и правда за сите овие трагедии, полицијата и власта се брзи во нивно апсење и гонење. Алијанса за Албанците најостро го осудува апсењето и секој друг вид
притисок врз секој граѓанин и бара итно ослободување на демонстрантите. Протестот е демократско право и е гарантиран со Уставот, додека револтот изразен во нив е само рефлексија на незадоволство од актуелната влада. Во протестот имаше и роднини кои ги
загубија и најсаканите. Ве известуваме дека ниту опозицијата ниту граѓаните нема да ги заплашете и демотивирате од битката за правда и одговорност. Секој ваш притисок ќе ви се врати како бумеранг.“, велат од АА.

Како што соопшти МВР, пет лица биле лишени од слобода поради агресивно однесување и физички напад на полициски службеници кои извршувале службени дејствија за време на протест

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена