Поврзи се со нас

Македонија

Проверете дали сте добитник на ваучер за туризам

Објавено

на

  На платформата „Дома си е дома“ (www.domasiedoma.gov.mk)  граѓаните може да извршат проверка дали се добитници на ваучери од 6.000 денари за домашен туризам.

  „Вкупно 117.122 граѓани со ниски приходи ќе добијат ваучер за домашен туризам, согласно листата која што Министерството за економија ја доби од Управата за јавни приходи. На листата на добитници на ваучер, се сите вработени граѓани кои имаат приходи кои не надминуваат 15.000 денари месечно или вкупно 60.000 денари во периодот од јануари до април 2020 година. Граѓаните кои се на листата на добитници ваучерите за туризам ќе ги добијат преку емаил кој го имаат доставено во УЈП, односно за истите не е потребно да аплицираат. На платформата „Дома си е дома“ сите граѓани со впишување на својот единствен матичен број ќе можат да проверат дали се добитници на ваучери“ појасни министерот за економија Кресник Бектеши.

  Секој ваучер гласи на име и презиме, содржи QR код, ваучер код и пин код. Лицето ќе мора да го покаже ваучерот при искористувањето на давателот на туристички услуги. Ваучерот ќе мора да се искористи во една посета.

  Ваучерите ќе може да се искористат од 15 јули 2020 до 15 декември 2020 за сместувања и патувања во земјата. На Платформата освен листата на добитници ќе биде објавена листа на сите даватели на туристички услуги кои мора да бидат категоризирани и имаат рок до 30 јуни да се регистрираат за да ги понудат своите сместувачки капацитети.

  Покрај ваучерите за домашен туризам, граѓаните со ниски приходи ќе добијат и платежна картичка од 3.000 денари.

   

   

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Отворени работни места во Полог:

   Advertisement
   Advertisement
   Спортпред 10 часа

   Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

   Гостиварпред 11 часа

   Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

   Гостиварпред 11 часа

   Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

   Гостиварпред 15 часа

   Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

   Гостиварпред 16 часа

   Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

   Гостиварпред 17 часа

   Залутан куршум оштетил автомобил во Гостивар

   Што, како, каде?!пред 17 часа

   Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

   Што, како, каде?!пред 18 часа

   Неверојатни цени само за вас! – Нов леток на Ултра Маркети

   Македонијапред 18 часа

   Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

   Гостиварпред 19 часа

   Викенд временска прогноза

   Гостиварпред 1 ден

   Вруток и Речане на листа за теренска вакцинација против ковид 19

   Вестипред 1 ден

   СДСМ и ДУИ договорија соработка за локалните избори

   Македонијапред 2 дена

   Регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, во Гостивар 1 нов заболен

   Што, како, каде?!пред 17 часа

   Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

   Што, како, каде?!пред 1 недела

   МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

   Гостиварпред 6 дена

   Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

   Гостиварпред 2 недели

   Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

   Гостиварпред 2 недели

   Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

   Гостиварпред 2 недели

   Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

   Гостиварпред 2 недели

   Апсење на патот Маврови Анови-Дебар

   Еден ден со..пред 2 недели

   ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

   Македонијапред 1 недела

   Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

   Гостиварпред 7 дена

   Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

   Гостиварпред 2 недели

   Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

   Спортпред 2 недели

   Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

   Гостиварпред 1 недела

   Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

   Спортпред 2 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 2 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 2 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 2 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 3 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 5 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 6 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 9 месеци

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 10 месеци

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 10 месеци

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 11 месеци

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Гостиарскипред 1 година

   ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

   ФОТО ВЕСТпред 1 година

   Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!