Поврзи се со нас

Гостивар

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Објавено

на

Тргнаа од проблемот со загадување на воздухот предизвикано од сообраќајот околу нивното училиште и стигнаа до награда од 2.000 евра. Тим ученици од гимназијата во Гостивар, под менторство на професорот Ѓоко Атанасовски, освоија прва награда на државен натпревар за иновации со својот проект Mултифункционален прочистувач напојуван од обновлива енергија.

„Мотивацијата која не‘ поттикна да почнеме со создавање на ваква иновација беше проблемот со сообраќајот со кој се соочува нашето училиште-загадувањето предизвикано од застарениот училишен транспорт. Со напорна тимска работа дојдовме до иновација која дава идеален ефект во решавање на проблемот. Тимот на ученици: Филип Билбилоски, Љиљјана Бибоска, Дарио Ѓорѓески, Ева Дејановска и Александар Билбилоски се покажаа во најдобро светло и ја освоија првата награда од 120 илјади денари, пари наменети за реализирање на нивната иновација.“, вели менторот Атанасовски.

Гимназијалците учествуваа во тродневната обука од UpShift програмата одржана во Струга, каде го презентираа своето иновативно решение за проблемот и беа прогласени за најдобри.

UPSHIFT е програма за социјални иновации која се базира на решавање на потребите на средните училишта и локалната заедница во делот на климатските промени и заштита на животната средина. Третиот циклус на оваа програма беше посветен на пронаоѓање решенија за загадувањето на воздухот предизвикано од сообраќајот.

UpShift го организира LEAD со поддршка на UNICEF и ФИТР.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена