fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Прва Zoom претстава во Европа организирана од Mozzart со легендите од југословенската кинематографија

Легендарните глумци Драган Бјелогрлиќ, Мима Караџиќ, Весна Тривалиќ, Бранка Катиќ, Гордан Кичиќ и Зоран Кесиќ приредија спектакл на Mozzart јутјуб каналот во Србија. Претставата има хуманитарен карактер, па со секое шерување на видеото, се зголемува фондот за помош на драмските уметници.

Објавено

на

Сокол го повикува орел преку zoom и порачува: смеењето, добрата енергија и солидарноста е тоа што на сите ни е потребно во екот на пандемијата. Колективен имунитет на кризата се стекнува со заедништво, поддршка, и – со гледање на досега невидениот „Балкански шпион“! Оваа модерна верзија е возбудлива и смешна како авантурата на браќата Чворовиќ од драмата на Душко Ковачевиќ, а ќе биде достапна на Mozzart Србија јутјуб каналот до 9 јануaри до 20 часот. Дополнително, оваа претстава има хуманитарен карактер, па со секое шерување на видеото до 8 јануари до 20 часот, се зголемува фондот за помош на драмските уметници.

Можеби не ги добивте тие што ги посакувавте, но ги добивте тие кои што ги баравте: Драган Бјелогрлиќ во улога на Илија Чворовиќ и Мима Караџиќ во улога на Џура. Весна Тривалиќ ја игра Даница, Бранка Катиќ како ќерката Соња, а Гордан Кичиќ го глуми ликот на Петар Марков.

https://www.youtube.com/watch?v=R1GXoNDAwpE

Зоран Кесиќ како наратор го комплетираше спектаклот „Глумците и Mozzart за вас и глумците“ организиран од Mozzart Србија. Глумците се откажаа од хонорарот со цел да се зголеми уште повеќе износот наменет за донација на драмските уметници во Србија.

„Да имате можност да помогнете на некој загрозен, да му подадете рака, да го дарувате, да се грижите за него, особено во овие тешки времиња, е најубавиот начин да ја започнете годината во која ќе ни треба многу солидарност. Ова е преубаво искуство и прекрасна акција, која се надевам ќе стане и традиционална. Среќен Божиќ.“ – порача Драган Бјелогрлиќ.

Хуманитарната претстава е најубавата празнична честитка до драмските уметници, но и до луѓето кои со многу поголем оптимизам и насмевки се обидуваат да зачекорат во годината. Во оваа посовремена верзија на ремек-делото на Ковачевиќ, соколот и орелот започнуваат важна мисија преку Zoom, а учествуваат легендите кои ја обележаа југословенската кинематографија.

(комерцијална објава)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!