Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Првични резултати од 50% обработени места, Пендаровски е во водство

Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија од обработени 50% од вкупниот број на избирачки места, во водство е претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и Коалицијата  со 181.028 гласови или 55,51% проценти, пред Гордана Силјановска Давкова, кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, која има 133.878 гласови или 41,05%.

ДИК соопшти дека одѕивот во вториот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 44,5%, што значи дека е исполнет цензусот за успешни избори и победник ќе биде кандидатот кој ќе освои поголем број на гласови.

Резултатите на веб страницата на Државната изборна комисија се објавуваат сукцесивно.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!