Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Првични резултати од 50% обработени места, Пендаровски е во водство

Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија од обработени 50% од вкупниот број на избирачки места, во водство е претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и Коалицијата  со 181.028 гласови или 55,51% проценти, пред Гордана Силјановска Давкова, кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, која има 133.878 гласови или 41,05%.

ДИК соопшти дека одѕивот во вториот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 44,5%, што значи дека е исполнет цензусот за успешни избори и победник ќе биде кандидатот кој ќе освои поголем број на гласови.

Резултатите на веб страницата на Државната изборна комисија се објавуваат сукцесивно.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!