Поврзи се со нас

Занимливости

Првиот трансфер во историјата на криптовалутите – Купија играч со биткоин

Објавено

на

Трансферот на Давид Барал (37) во третолигашот „”DUX Internasional de Madrid”“ стана уникатен во светот на фудбалот.

Поранешниот напаѓач на вториот тим на Реал Мадрид стана првиот фудбалер во историјата чии услуги се платени со популарната криптовалута биткоин.

– Добредојдовте во нашиот клуб. Тој стана првиот играч во историјата платен во крипто валута – беше наведено во соопштението на тимот што наскоро ќе се вика Интер Мадрид.

Барал одигра повеќе од 50 натпревари за Б тимот на Реал, но не успеа да се пробие во првиот тим, па кариерата ја продолжи во Хихон, а има настапувано и за Леванте и Сантандер.

– Драго ми е што сум дел во овој проект, што ќе ми овозможи да продолжам да се натпреварувам и да ги остварувам своите амбиции – рече Барал.

Колку биткоини се платени не се знае, како и дали властите во Шпанија го признаваат договорот на Барал поради начинот на кој се плаќаше.

Инаку, еден од сопствениците на клубот е голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена