Поврзи се со нас

Гостивар

Првото родено бебе во 2022-ра во Гостивар е машко, до сега 6 новороденчиња во новата година

Објавено

на

Како што информиравме во првиот ден од 2022-ра година, новогодишната ноќ во Гостивар помина без да се роди бебе, но прв бебешки плач на гинеколошко-акушерското одделение сепак се слушна набрзо. Првото бебенце во 2022-ра година во Гостивар, се роди на 2 јануари, час и дваесет минути после полноќ.

„Новата година ја почнавме со машко живородено дете на мајка пратена од Кичево во нашата болница. Се роди на 2 јануари, ноќта во 1 часот и 20 минути. Од почетокот на 2022-ра до денес на одделението се родија шест бебиња“, информираше д-р Агим Јакупи, раководител на одделението.

Во Гостивар во 2021-ва година имало вкупно 530 раѓања, за разлика од 2020 година кога се породиле 583 мајки. Трендот на намалување на породувањата за жал, продолжува.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 35 минути

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 3 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 4 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 5 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 6 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 18 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 19 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 22 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 23 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 24 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 1 ден

Поскапува дизелот

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 19 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Foshnja e parë e lindur në vitin 2022 në Gostivar është djalë, deri më tani 6 të porsalindur në vitin e ri

Објавено

на

Siç informuam në ditën e parë të vitit 2022, nata e Vitit të Ri në Gostivar kaloi pa lindur asnjë foshnjë, por shumë shpejt u dëgjua klithma e parë e foshnjës në repartin e gjinekologjisë dhe obstetrikës. Foshnja e parë në vitin 2022 në Gostivar, ka lindur më 2 janar, një orë e njëzet minuta pas mesnate.

“Vitin e ri e filluam me një fëmijë të gjallë të një nëne të dërguar nga Kërçova në spitalin tonë. Ai ka lindur më 2 janar, natën në orën 1 e 20 minuta. Në repart nga fillimi i vitit 2022 e deri më sot kanë lindur gjashtë foshnja”, ka njoftuar dr. Agim Jakupi, udhëheqës i repartit.

Në Gostivar në vitin 2021 ka pasur gjithsej 530 lindje, për dallim nga viti 2020 kur kanë lindur 583 nëna. Tendenca rënëse e lindjeve fatkeqësisht vazhdon.

Популарно изминативе 100 дена