Поврзи се со нас

Гостивар

Првозаболената од корона веќе го нема вирусот, тестирани се уште тројца пациенти

Министерството за здравство пред малку соопшти дека резултатите на првозаболената пациентка со корона вирус се негативни на овој вирус. Таа беше по втор пат тестирана по дијагностицирањето на вирусот според насоките и препораките на Светската здравствена организација.

Негативна на корона вирус е и 16 годишната пациентка со неспецифични знаци за горно респираторна болест.

Во меѓувреме, тестирани биле и други двајца пациенти кај кои резултатите исто така биле негативни на овој вирус.

Здравствената состојба на шесте пациенти кои се лекуваат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е стабилна, а седмата пациентка е целосно стабилизирана и не е повеќе инфективна, но нејзиното лекување не е завршено. Таа ќе биде сѐ уште хоспитализирана на Клиниката.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!