Поврзи се со нас

Гостивар

Психологот Карахасан: Коронакризата е порака да се свртиме кон духовните вредности – Џабе сите пари, ако имаме разводи и семејно насилство

Објавено

на

  Ковид пандемијата донесе најразлични премрежја во животите на луѓето. Борбата не е само на оние кои се борат дирекно со болеста, туку скоро на сите. За голем дел бојното поле е обезбедувањето на егзистенција, како и одржување на менталното здравје.

  Во услови на криза, под стрес и во страв од заразување, човековата психа попушта. Се нарушуваат односите во семејството, расте нетрпението и се занишуваат темелите на најважната клетка на општеството, оценуваат психолозите.

  „Сигурно дека цела ситуација со ковид 19 не влијаеше позитивно. Како прво имаме пораст на депресивни болести, а со тоа пораст на семејно насилство, на незадоволство, а на крајот на краиштата и на разводи. Генерално, тоа што е тренд не само кај нас, туку и во светот е дека коронакризата влијае врз психичкото здравје. Дојде летото, се надевавме дека ќе се подобри ситуацијата, но не е така, неизвесноста е уште поголема. За есента има најави дека ќе се влошува состојбата, можно е пак да има карантини. Сите тие недоумици и нејаснотии, многуте дезинформации негативно влијае на стабилност на луѓето. Да не зборуваме за финансиските проблеми. Следува период на голема економсса криза, последиците ќе бидат уште повидливи. Трендот не е воопшто оптимистички, но јас сепак се надевам дека проблемите ќе се надминат“, вели Билен Карахасан, психолог во Центар за социјална работа Гостивар.

  Како да се остане стабилен и присебен во време на коронакриза, кога честопати владее паника, има разни дезинформации и многу неизвесност? Психологот Карахасан советува луѓето да читаат повеќе книги, да посветат внимание на разговор и заеднички активности со своите блиски и да се свртат кон духовните вредности.

  „Луѓето треба да се потрудат да ја најдат смислата надвор од материјалниот свет, бидејќи доаѓа време кога нема да имаме пари. Затоа треба да се свртат кон духовните вредности. Родителите на пример треба повеќе време да им обрнуваат на децата, да го собираат семејството, да се разговара, да се споделуваат спомени, заедно да се прави зимница, да се разгледуваат албуми со семејни фотографии и слично. Во оваа криза, треба да се стремиме кон тоа духовно единство. Веројатно ова што се случува со короната во светот е еден вид порака до сите нас, затоа што сме изгубени во материјалниот свет. Џабе сите пари, ако имаме разводи, деликвенција, семејно насилство. Џабе ни се пет телефони, ако немаме хармонија со блиските и мир во душата. Мислам дека доаѓа време на нов духовен препород на тие што ќе размислат и сфатат дека ова е порака да се свртиме кон духовните вредности“, вели психологот.

  И Светската здравствена организација предупреди дека на светот му се заканува глобална криза по менталното здравје предизвикана од ковид пандемијата. Како најранливи групи во тој поглед,  СЗО ги посочи децата, младите луѓе, како и здравствените работници поради фактот што се сведоци на голем број на тешки случаи, па и починати од корона вирусот.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 3 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 4 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 5 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 5 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 7 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 9 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 11 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 21 час

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!