fbpx
Поврзи се со нас

Маркетинг

Психомоторен и когнитивен тренинг за деца во Гостивар со Доц.д-р.Слаѓана Анѓелкоска

Објавено

на

  Ас-Анима Psycho-wellness и Советување

  Доц.д-р.Слаѓана Анѓелкоска, психотерапевт

  Тел.078-26 30 78

  as.anima2009@gmail.com

  Психомоторен и когнитивен тренинг за деца

  Драги родители,

  Децата се темелот на нашата иднина, а најдобрата инвестиција во децата е инвестиција во нивниот психомоторен,когнитивен и интелектуален. Детето најдобро учи низ игра, па поради тоа нашиот тим креираше програма со игровни активности низ кои детето полесно ќе учи, ќе се развива на здрав начин и ќе научи како да ги користи своите потенцијали во текот на животот.Најдобриот развој на детето е преку комбинирање на неговата физичка и ментална активност.

  Играта е составен дел од детството на детето, низ играта детето се забавува, се социјализира, но што е најважно низ играта детето се развива, ја подобрува функцијата на мозокот и ја развива својата интелигенција. Програмата „Психомоторен и Когнитивен тренингза деца“ наменета е за деца на предучилишна возраст и рана училишна возраст од 4 до 9 години. Програмата ги опфаќа развојните потреби на детето на оваа возраст и низ игровни активности детето ги совладува потребните способности за совладување на наставната програма, ги зацврстува присутните способности и развива нови способности потребни за поаѓање на училиште и совладување на наставната програма.

  Програмата се одвива во неколку фази:

  • Низ игровни активности децата ќе ја вежбаат крупната и фината моторика, графомоторика и акомодацијанаочите, сите овие способности ќе му користат на детето во процесот на совладување на читањето и пишувањето.
  • Низ игровни активности кај детето се стимулира мисловниот процес и функционалното размислување.
  • Децата ќе ја тренираат концентрацијата, вниманието, фокусот, времето на реакција.
  • За децата кои што треба да тргнат на училиште се проценува спремноста за поаѓање на училиште, а за децата кои што веќе се вклучени во образовниот процес се проценуваат нивните јаки и слаби когнитивни способности.

  Децата вклучени во оваа програма ќе играат, ќе соработуваат, ќе научат тимски да делуваат, ќе научат што значи победа а што пораз, а сето тоа ќе придонесе за правилен социо-емоционален развој кај детето.

  Програмата ќе се реализира во групи од најмногу 12 деца, во две возрасни групи од 4 до 6 години и од 7 до 9 години

  Место на одржување: Трајко Јованоски 52, Гостивар

  Време на одржување: Еднаш неделно

  Цена:40% попуст и изнесува 600 ден. месечно

  Пријавување и информации на:Тел. 078 26 30 78e-mail: as.anima2009@gmail.com

  (Работилниците се наменети за деца со нормален развој и за деца со когнитивни развојни потешкотии)

  Ве очекуваме,

  Со почит,

  Здружение Ас-Анима Psycho-wellness и Советување

  (комерцијална објава)

   

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 20 минути

  СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

  Гостиварпред 1 час

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 2 часа

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 16 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 19 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 20 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 24 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 1 ден

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена