fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

ПСУ „Јахја Ќемал“ доделува стипендии за полуматуранти – пат до студирање на најелитните светски универзитети

Објавено

на

ПСУ “Јахја Кемал” објавува конкурс за доделување на стипендии за средно образование.

Тестирањето за стипендија ќе се одржи на 09.05.2021 во недела во 11.00 часот. ( Скопје, Тетово-Боговиње, Струга).

Можат да се пријават ученици од деветтите одделенија на веб страната https://www.ykc.edu.mk/scholarship, рокот за пријавување е до 07.05.2021 година.

На тестирањето за стипендија:

-Ќе се одговара на прашања по математика, општа култура и на прашања за проверка на интелигенцијата.
-Тестирањето за стипендија ќе се полага на македонски, албански, турски и англиски јазик.
-За тестирањето не е задолжително познавање на англискиот и турскиот јазик.
-Доколку учениците се рангираат на првите 25 места на тестирањето ќе добијат попусти на износот на школарината (посебно за Скопје, Тетово-Боговиње и Струга), според долунаведеното.

1. место 100%,
2. место 90%,
3. место 80%,
4. место 70%,
5-6. место 60%,
7-9. место 50%,
10-13. место 40%,
14-19. место 30%,
15-25. mесто 20%.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!