Поврзи се со нас

Гостивар

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Објавено

на

Експлозија на планина, па чад во боја над гостиварска Горна Бањица. Вака отпочнаа градежните работи за изградба на автопатот Гостивар – Букојчани, дел од Коридорот 8, проект што е во рацете на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“.

Денешната активност беше најавена како минирање за пробивање на трасата на автопатот, а освен менаџментот и тимови на конзорциумот, дојдоа да ја проследат и вицепремиерот и координатор на активностите за изградба на коридорите 8 и 10д Артан Груби, Американската Амбасадорка Анџела Агелер, директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми и министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Нивна задача беше да го притиснат тастерот за да се активира експлозивот на планината.

„Ова е прва реална активност на терен со којашто почнува изградбата на коридорот 8 и на коридорот 10д. Тоа што сите го очекувавме го реализираме денеска, а го ветивме минатата недела. Сакам да им честитам и на ЈПДП и на „Бехтел и Енка“ за успешниот почеток на работата. Тука каде што стоиме поминува новиот автопатот Гостивар – Кичево, а материјалот којшто ќе биде обезбеден од минирањето на оваа планина ќе биде искористен за изградбата на автопатот Тетово – Гостивар и на помошниот магистрален пат, странично од Тетово накај Гостивар. На најтранспарентен, најотворен начин ги вршиме работите за да се убеди јавноста дека коридорите ќе се изградат во рекордно време и најквалитетно“, изјави Груби.

На новинарско прашање, кои фирми се подизведувачи на работите, вицепремиерот рече дека тоа било избор на конзорциумот. „Ниту Владата, ниту која било политичка партија или министер, не си дозволува, нема право, не смее и нема можност да влијае врз изборот на подизведувачи. Тоа го прави „Бехтел и Енка“. Нивна одговорност е да го изградат патот, но и кого да изберат, зашто ако не го изградат патот ќе сносат одговорност, и тие и подизведувачите“, подвлече тој.

Имиња на компании не кажаа ниту менаџерите на конзорциумот. Директорот на проектот, Џошуа Бејкер одговори само дека има 37 подизведувачи, од кои 36 се македонски, и дека биле избрани според строги интернационални критериуми.

Во јавноста деновиве беше објавено дека меѓу подизведувачите е фирмата „Еуровиа“, за која се знае дека е еден од најголемите донатори на ДУИ.

За вршењето на самите градежни работи Бејкер пак, беше крајно уверлив во изјавата. „Сега кога веќе почнавме со работата на терен, нема да престанеме додека не се заврши“.

Според роковите во договорот, изградбата на автопати на Коридорите 8 и 10д треба да заврши за помалку од пет години. Финансиската рамка на проект изнесува 1,3 милијарди евра.

Директорот Рустеми денес не ја знаеше точната сума која до сега му е префрлена на конзорциумот и рече дека се работи за 176 или 179 милиони евра, кои биле исплатени врз основа на потпишаниот договор и финансиската програма.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 5 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 6 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 8 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 10 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 11 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 12 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 14 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 15 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена