Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Пуштен Коридорот 10: Скопје – Белград за три и пол часа

Објавено

на

Oд Скопје до Белград за три и пол часа, од Табановце до Хоргош за околу пет часа. Завршен е јужниот крак од Коридорот 10 во Грделичка клисура што вчера и официјално е пуштен во употреба. На свеченоста, покрај претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, претседателот на Република Српска, Милорад Додик и претставници на дипломатскиот кор кај северниот сосед, присуствуваше и премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

„Ова е голем ден за нас. Се воодушевувам на сите што во изминатите години вложија исклучителни напори за совладување на природата и сите пречки во Грделичка клисура и во неа да се изгради единствена сообраќајница што е од посебна и непроценлива вредност. Автопатот, пред се, ќе има големо значење за развојот на регионот, за нови инвестиции, за отворање на нови фабрики и за вработување. Никој не може да ме убеди дека нашите патишта се полоши од оние во Германија и Швајцарија“, истакна српскиот претседател Вучиќ.

Јужниот крај од Коридорот 10 е во должина од 26,3 километри. Дел е од паневропскиот сообраќаен коридор што ги спојува Салцбург во Австрија и Велес во Македонија. Неговата изградба почна во 1970 година, а роковите за изградба во неколку наврати се пробиваа. Активностите во Грделичка клисура стартуваа во 2013 година и бараа најмногу време бидејќи на делницата има преку 30 моста и два тунела од кои тунелот „Манајле“ е најдолг во Србија.

Делницата низ бројки изгледа вака: совладани се девет косини, пробиени се два тунела и изградени се 36 моста. Вредноста на јужниот крак од Коридор 10 е 350 милиони евра, средства што во најголем дел се обезбедени со кредити од Светска банка и Европската инвестициска банка. Србија паралелно го гради и источниот крак од Коридорот 10 до Бугарија, кај Димировград што, според најавите, ќе биде готов до есен.

Автопатот е опремен со најмодерна сигнализација, а брзината на движење е ограничена на 80 км./ч., но возењето не смее да биде и побавно од 30 км./ч. Низ целата должина е обележан со т.н. вибралинии чија функција е држење на будност на возачите. Времето за минување на делницата низ Грделичка клисура е 20 минути, ограничувањето на тој дел е 100 км./ч.

Извор: Нова ТВ

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 1 час

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 2 часа

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 4 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 5 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 20 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 1 ден

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена