Поврзи се со нас

Гостивар

Пуштено во употреба реновираното Детско одделение во Гостивар, современи услови за најмалите пациенти

Објавено

на

Дечињата пациенти во болницата во Гостивар отсега ќе се лекуваат во современи услови. Симболично, на Светскиот ден на детето 1 јуни, беше пуштено во употреба целосно реновираното педијатриско одделение.

Ова е прва поголема реконструкција на одделението откако е изградено во 1988 година. Со зафатот беа реновирани подот, таванот, водоводот, поставени се комплетна нова инсталација на електричната енергија, нови врати, извршено е уредување на болничките соби, тоалетите и другите простории со вкупна површина од 700 квадратни метри.

„Со помош на донатори се набави мебел, бироа, гардероби, детски кревети, завеси, кујна, телевизор и медицинска опрема. Украсувањето на просториите и ѕидовите со цртежи од детскиот свет го направија учениците од гостиварското техничко училиште, со што се даде поразлична димензија, каде детето пациент нема да има впечаток дека се наоѓа во болница. Овој капитален проект ги исполнува сите услови и современи стандарди и личи на европско одделение“, истакна директорот на болницата, Илбер Адеми.

Инвестицијата е над 14 милиони денари, средства од буџетот на болницата.

Во просек на педијатрија се вршат 800 амбулантски прегледи месечно, односно над 9.000 годишно, додека бројот на хоспитализиразни деца се движи од 600 до 700 во една година.

„Сега со реновирањето на одделението и подобрувањето на условите верувам дека услугата од медицинскиот персонал и лекувањето на болните деца ќе биде поефикасна , додека децата полесно ќе поминуваат во одделението. Освен што пружа медицински услуги за децата од нашиот град, нашето одделение покрива и пациенти од околните села и општини“, рече меѓу другото, раководителот на педијатрија, Висар Муча.

На свеченото отворање свое обраќање имаше и министерот за здравство Фатмир Меџити, но само на албански јазик. Министерот, иако се обрати на јавен настан за проект реализиран од народни пари, не зборуваше на македонски јазик.

На пуштањето во употреба на Детското одделение во болницата „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар присуствуваа и вицепремиерот Артан Груби, директорот на Фондот за здравство Фатон Ахмети и други функционери и личности од политичкиот живот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 12 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 13 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 14 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 15 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 18 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена