Поврзи се со нас

Вести

Путин ги зголемува безбедносните мерки на мостот на Крим

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за зајакнување на мерките за заштита на мостот на Крим и енергетската инфраструктура меѓу Крим и Русија.

„Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) сега е одговорна за безбедноста“, се вели во соопштението на Кремљ.

Потегот на Путин уследи по вчерашната експлозија на камион на мостот што ги поврзува Крим и Русија, при што загинаа три лица, а предизвика и делумно уривање на мостот, оштетувајќи важна линија за снабдување.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија на југот на Украина ќе продолжи да се снабдува со копнени и поморски коридори и покрај оштетувањата на Керчкиот мост, кој досега се користеше за овие цели.

Русија го зазеде Крим во 2014 година, а мостот долг 19 километри, кој го поврзува полуостровот со руската патна и железничка мрежа, го отвори рускиот претседател Владимир Путин четири години подоцна, возејќи камион.

Рускиот национален антитерористички национален одбор на социјалните мрежи објави дека експлозијата се случила во 06:07 часот во товарно возило, при што се запалиле седум вагони со резервоари за гориво, кои биле на пат кон полуостровот.

Две коловозни ленти на делот од мостот се урнаа, но теснецот што ги поврзува Црното и Азовското Море, не е оштетен, се вели во објавата на социјалните мрежи.

Сергеј Аксјонов, рускиот гувернер на Крим, на социјалните мрежи изјави дека мостот не е оштетен во еден правец, иако сообраќајот е прекинат за да се процени штетата.

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер напиша дека инцидентот е „само почеток“, но не кажа дека украинските сили се одговорни за експлозијата.

„Сè што е незаконско мора да биде уништено, се што е украдено мора да се врати во Украина, сè каде што е Русија мора да биде исфрлено“, напиша советникот Михајло Подољак.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател и наредил на Владата да формира државна комисија за да го истражи инцидентот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 2 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 3 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 4 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 5 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 6 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 7 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 8 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 8 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 9 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 10 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 10 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 20 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 22 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена