Поврзи се со нас

Вести

Путин му пратил 20 шишиња вотка на Берлускони, подарокот ја разлути Европската комисија

Објавено

на

Дваесетте шишиња вотка што рускиот претседател Владимир Путин му ги испрати на италијанскиот политичар Силвио Берлускони, ги прекршуваат европските санкции воведени поради руската инвазија на Украина, соопшти денеска Европската комисија.

Поранешниот премиер Берлускони, чија партија „Форца Италија“ ќе биде дел од новата коалициска влада, се најде во центарот на вниманието неделава, кога истакна дека е повторно во контакт со Путин.

– За роденден ми испрати 20 шишиња вотка и многу убаво писмо, појаснува Берлускони, кој минатиот месец наполни 86 години, на аудио снимка објавена во јавноста.

Европските санкции воведени во април вклучуваат забрана за увоз на руски алкохол, а тука спаѓа и вотката, наведе Комисијата, додавајќи оти нема исклучоци за подароци.

Засега не е познато дали италијанските власти ќе преземат нешто за тоа прашање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 22 минути

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Гостиварпред 2 часа

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена