Поврзи се со нас

Регион

Путин: Направивме се за да се реши проблемот по мирен пат, но Западот имаше поинакво сценарио

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати денеска пред Федералното собрание, каде изјави дека Москва направила сè за мирно да го реши проблемот со Донбас, но дека Западот имал „поинакво сценарио“.

„Трпеливо водевме преговори пред овој исклучително тежок конфликт. Но, зад нашиот грб се подготвуваше поинакво сценарио“, рече Путин, пренесува Спутник.

„Тие си играа со животите на луѓето и ги уништија Југославија, Либија и Сирија без совест и никогаш нема да можат да го измијат тој срам. Западот потроши 150 милијарди долари за воена помош за Украина, реките пари сè уште не запираат. Ние не војуваме со народот на Украина, тие самите станаа заложници на режимот во Киев“, рече Путин за Западот.

Тој изјави дека западот повторно го крои сценариото „колку повеќе западни системи со долг дострел пристигнуваат во Украина, за толку повеќе Москва ќе мора да ја отфрли опасноста од нејзините граници“.

„Стратешки пораз? Што значи тоа за нас – тие сакаат еднаш засекогаш да не докрајчат, имаат намера локалниот конфликт да го претворат во фаза на глобален конфликт. Ние така го разбираме, бидејќи во овој случај се работи за опстанок на нашата земја. Но, тие не смеат да признаат дека е невозможно да се победи Русија на бојното поле, затоа нè напаѓаат поагресивно“, рече Владимир Путин.

 

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 1 час

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 2 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена