fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Путин: Немаме никакви лоши намери кон нашите соседи

Објавено

на

  • Shqip

Секогаш сме кажувале, немаме никакви лоши намери кон нашите соседи, изјави рускиот претседател Владимир Путин, преку видео обраќање на церемонијата на подигање на руското знаме на траектот „Маршал Рокосовски“.

Путин додаде дека Русија само одговара на негативни постапки од други земји.

Тој ги советуваше соседните земји да не ја влошуваат ситуацијата и да не воведуваат ограничувања. Русија, како што додаде претседателот, ќе ги исполнува своите обврски и во иднина, како и досега.

– Не гледам потреба да се влошува систуацијата, ниту да ги влошуваме нашите односи, истакна Путин.

Според него, ако некој не сака да соработува, тоа ќе ѝ наштети на Русија, но, земјата, како што тој тврди, сепак, ќе ги реши проблемите и ќе победи. Бидејќи, како што нагласи претседателот, ќе добие нови компетенции.

– Ние повеќе пати покажавме, а подготвени сме да го направиме тоа уште еднаш. Ако некој не сака да соработува со нас, си нанесува штета и самиот на себе. Се разбира, ни наштетува и нам, но, во што? Ќе мораме да поместиме некои проекти малку надесно, да добиеме дополнителни компетенции, на ист начин, како што го правевме тоа и за други проекти, додаде Путин.

Тој смета дека задачите што стојат пред Руската Федерација, сепак, ќе бидат реализирани.

– На крај краишта, од ова ќе имаме корист, бидејќи, како што веќе реков, ќе стекнеме дополнителни компетенции, појасни рускиот претседател

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 58 минути

Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

Македонијапред 2 часа

Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

Гостиварпред 3 часа

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Македонијапред 4 часа

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Спортпред 4 часа

Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

Вестипред 4 часа

Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

Македонијапред 5 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Гостиварпред 6 часа

Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

Вестипред 6 часа

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

Гостиварпред 8 часа

Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

Вестипред 8 часа

Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

Гостиварпред 19 часа

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 4 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 19 часа

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 7 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена