Поврзи се со нас

Вести

Путин возел такси по распадот на Советскиот Сојуз

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин откри дека возел такси „за да врзе крај со крај“ по распадот на СССР.

Неговите зборови, цитирани од државни медиуми, се од филмот на Канал Еден наречен „Русија. Неодамнешна историја“.

Путин откри дека повремено работел како таксист за да си ги зголеми приходите.

„Понекогаш морав да заработам дополнителни пари. Мислам, да заработите дополнителни пари со автомобил, како приватен возач. Незгодно е да се зборува за тоа, да бидам искрен, но, за жал, така беше“, рече Путин.

Крајот на СССР донесе со себе период на интензивна економска нестабилност што турна многумина во сиромаштија додека новонезависната Русија се префрли од комунизам во капитализам.

Путин, поранешен агент на советските безбедносни служби на КГБ, рече дека колапсот пред три децении остана „трагедија за повеќето граѓани“.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена