Поврзи се со нас

Вести

Путин: Западот ако сака мир, треба да престане да му доставува оружје на Киев

Објавено

на

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е отворена за мировни преговори со Украина, но дека единствениот начин да се запре конфликтот е Западот да престане да му доставува оружје на Киев.

Тој вчера одржа состанокот со воените дописници и новинари од Русија на кои им се заблагодари за професионалното и пожртвувано известување од СВО зоната, каде повтори дека Западот сака да ја победи Русија во Украина и дека Москва има свој мировен план.

„Им благодарам на новинарите, пред сè на воените дописници, кои ги ризикуваат своите животи на фронтот за да му ја кажат вистината на целиот свет“, рече Путин на почетокот на своето обраќање во Федералното собрание во центарот на Москва, пренесува РИА.

„Западот треба да престане да ја снабдува Украина со оружје ако сака да стави крај на конфликтот. Сигурен сум дека во тој случај Киев ќе сака да започне преговори за прекин на непријателствата. Потсетувам дека Русија никогаш не се откажала од преговорите за мирно решение на ситуацијата во Украина“, рече Путин.

Путин потврди дека ја поддржува наредбата на руското Министерство за одбрана, доброволните групи кои се борат во Украина да потпишат договори со министерството пред 1 јули за да добијат правен статус, велејќи дека тоа мора да се направи што е можно поскоро.

На состанокот со воените дописници во Москва, рускиот претседател рече дека големата контраофанзива на Украина трае од 4 јуни, Киев користи воен потенцијал од резервите специјално подготвени за извршување напади во четири правци и ја оцени како „неуспешна и дека жртвите што ги претрпе се катастрофални“.

Непријателот не беше успешен во ниту еден сектор. Имаат големи загуби“, рече Путин и претстави дека официјална Москва постепено и методично се справува со демилитаризацијата на Украина.

Според него, вооружените сили на Украина изгубиле најмалку 160 тенкови и 360 оклопни возила.

„Сè уште има загуби што не ги гледаме, кои беа предизвикани од прецизно оружје со долг дострел. Значи, всушност, има повеќе такви украински загуби“, рече Путин.

Зборувајќи за уништувањето на хидроцентралата Нова Каховка, рускиот претседател рече дека тоа го сакала украинската страна.

„Нема да кажам работи за кои не сум сигурен со стопроцентна сигурност, бидејќи не снимивме големи експлозии пред уништувањето. Во секој случај, така ми беше кажано“, рече Путин.

Тој истакна дека Москва не била заинтересирана за уништување на хидроцентралата, бидејќи тоа доведе до поплави во областите под руска контрола.

„Ќе кажам нешто чудно. Ова, за жал, ја наруши нивната контраофанзива во оваа насока. Зошто за жал? Затоа што ќе беше подобро да нападнеа таму. Подобро за нас“, рече Путин.

Тој рече дека Русија искрено се обидува да постигне договор, но, како што рече, тешко е да се постигне договор како да се поврзе југоисточниот дел на Украина со целата земја.

Путин потсети дека поранешниот претседател на Украина Виктор Јушченко стана лидер на земјата по пучот бидејќи практично беше избран во третиот круг на гласање.

„Како Јушченко дојде на власт во Украина? Дали неговото доаѓање на власт беше резултат на легитимни постапки? Знаеме дека тие излегоа со трет круг гласање“, потсети Путин на средбата со воените дописници и објасни дека трет круг не постои во уставот и дека Јушченко стана претседател по пучот што се случи „на релативно мирен начин“.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена