Поврзи се со нас

Гостивар

Работилница во Маврово за можностите и предизвиците на националните паркови

Објавено

на

Како националните паркови во земјава да ги надминуваат предизвиците и проблемите со кои се соочуваат и да се постигне одржлив развој на заштитетните подрачја. Ова беа дел од темите на кои се дискутираше на работилницата  што во организација на Македонската Чивнинг Асоцијација се одржа во Маврово.

На работилницата учествуваа министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и Амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј.

„Заштитата на природата е еден од најголемите приоритети на нашето Министерство, а воедно и моја лична визија за тоа како треба да изгледа социо-економскиот развој во иднина во нашата земја.Во изминатите две години успеавме за првпат во историјата на независноста да прогласиме нов национален парк Шар Планина, и низа други заштитени подрачја, со што го зголемивме процентот на заштитени подрачја во земјата од 8,9 до 13,9 проценти. Но, по процесите на прогласување, следат процесите на соодветно управување. Ние како држава имаме традиција на управување со заштитени подрачја преку 70 години, но мораме да бидеме свесни дека потребно е повеќе да работиме како на унапредувањето на самата заштита, така и на осовременувањето на начинот на функционирање и користење на развојните потенцијали на овие подрачја.“, порача министерот.

Свое обраќање на настанот имаше и директорот на Националниот парк „Маврово“, Самир Ајдини во кое ги презентираше предизвиците и можностите за одржлив развој на паркот во областите како алтернативен туризам, дигитализација, образование и сл.

Целта на работилницата е да се мапираат предизвиците со кои се соочуваат националните паркови, како основа за осмислување на проектни активности со кои ќе се придонесе кон нивно подобро управување, поквалитетна заштита на природните вредности, но и одржлив развој на заштитените подрачја во иднина.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 2 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 3 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 4 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 5 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 6 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 8 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 9 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 11 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Punëtori në Mavrovë për mundësitë dhe sfidat e parqeve nacionale

Објавено

на

Si parqet nacionale në vend të kapërcejnë sfidat dhe problemet me të cilat përballen dhe të arrihet zhvillimi i qëndrueshëm i zonave të mbrojtura. Këto ishin disa nga temat e diskutuara në punëtorinë e organizuar nga Shoqata Maqedonase Çivning që u mbajt në Mavrovë.

Në punëtori morën pjesë Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini dhe ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar Rejçell Gallovej.

“Mbrojtja e natyrës është një nga prioritetet më të mëdha të Ministrisë sonë, por edhe vizioni im personal se si duhet të jetë zhvillimi socio-ekonomik në të ardhmen në vendin tonë. Në dy vitet e fundit, për herë të parë në historinë e pavarësisë, arritëm të shpallim parkun e ri nacional të Malit Sharr dhe një sërë zonash të tjera të mbrojtura, duke rritur përqindjen e zonave të mbrojtura në vend nga 8.9 në 13.9 për qind. Por procesi i shpalljes pasohet nga procesi i duhur i menaxhimit. Ne si vend kemi një traditë të menaxhimit të zonave të mbrojtura prej mbi 70 vitesh, por duhet të jemi të vetëdijshëm se duhet të punojmë më shumë në përmirësimin e vetë mbrojtjes, si dhe në modernizimin e mënyrës së funksionimit dhe shfrytëzimit të potencialeve zhvillimore të këtyre zonave”, tha ministri.

Në këtë manifestim foli edhe drejtori i Parkut Nacional “Mavrovë”, Samir Ajdini, i cili prezantoi sfidat dhe mundësitë për zhvillim të qëndrueshëm të parkut në fusha si turizmi alternativ, digjitalizimi, arsimi e të ngjashme.

Qëllimi i seminarit është të hartojë sfidat me të cilat përballen parqet nacionale, si bazë për hartimin e aktiviteteve të projektit që do të kontribuojnë në menaxhimin më të mirë të tyre, mbrojtjen më të mirë të vlerave natyrore, por edhe zhvillimin e qëndrueshëm të zonave të mbrojtura në të ardhmen.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена